Artykuł sponsorowany

Rozwód - jak się do niego przygotować?

Rozwód - jak się do niego przygotować?

Rozwód powinno poprzedzać rozważenie kwestii takich jak m.in. podjęcie decyzji, czy ma to być sprawa z orzekaniem o winie czy nie, zastanowienie się, kiedy ustały więzi, czy ma się dowody rozwodowe oraz czy chce się domagać podziału majątku. Procedury mogą wydawać się skomplikowane, jednak z pomocą prawnika można przejść przez rozwód płynnie i szybko. Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Rozwód: Jak się przygotować? – dowody rozwodowe i orzekanie o winie

Rozwód to jedna z najczęstszych spraw w ramach prawa cywilnego i rodzinnego. Aby jednak mogło do niego dojść, należy przedstawić przed sądem stosowne argumenty. Osoby, które chcą, by ich małżeństwo zostało rozwiązane, powinny zgromadzić, jak najwięcej dowodów, które będą świadczyły na korzyść tego rozwiązania. Pośród nich mogą się znaleźć m.in. wyjaśnienia osoby wnoszącej o rozwód, zeznania świadków (nie mogą być przesłuchiwani świadkowie małoletni, którzy nie ukończyli 13 lat oraz zstępni stron, którzy nie ukończyli 17 lat), fotografie, e-maile, sms-y oraz wszelkie, inne dowody rozwodowe. Dodatkowo, zastanawiając się, jak się przygotować do rozwodu, warto przemyśleć również kwestię, czy ma to być rozwód z orzekaniem o winie czy bez. Warto to wcześniej rozważyć, gdyż w pierwszej sytuacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że postępowanie wydłuży się. Dodatkowo, wymaga również dowodów, które będą poświadczały winę małżonka. Ponadto, trzeba się liczyć także z tym, że niesie to ze sobą konsekwencje skutkujące płaceniem przez winnego małżonka alimentów drugiej osobie.

Sprawa rozwodowa a podział majątku, władza rodzicielska i inne kwestie

Decydując się na sprawę rozwodową, kolejną kwestią (np. w Kancelarii Adwokackiej Piotra Wojtaszka z Krakowa) jest przemyślenie, czy ma to być sprawa rozwodowa z podziałem majątku. Może tak się stać tylko wtedy, gdy strony są zgodne zarówno, co do jego składu, wartości oraz sposobu podziału. W przeciwnym razie najpierw odbywać się będzie sprawa rozwodowa, a dopiero później sprawa o podział majątku. Ponadto, jeśli małżeństwo ma dzieci, to warto jeszcze przed rozwodem zastanowić się, jak nie narażać ich na trudne emocje, które może wywołać rozwód rodziców oraz jak najlepiej rozwiązać kwestię władzy rodzicielskiej bądź czy nawet jeden z małżonków nie powinien być jej pozbawiony (np. gdy zaniedbywał dzieci). Warto także pamiętać, że sąd będzie zadawał często delikatne i prywatne pytania, by ustalić, kiedy dokładnie ustała więź uczuciowa, majątkowa i seksualna – dlatego też warto przygotować wcześniej na nie odpowiedzi. Ponadto, warto również zastanowić się, czy w postępowaniu ma wspomagać małżonka prawnik. Należy podkreślić, że pomoc specjalisty jest bardzo ważna i zasadna, gdyż zapewnia przejście przez wszystkie procedury płynnie i jak najszybciej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz