Artykuł sponsorowany

Rozwód. Jak powinna przebiegać sprawa ustalenia kontaktów z dzieckiem?

Rozwód. Jak powinna przebiegać sprawa ustalenia kontaktów z dzieckiem?

Decyzja o rozwodzie to nie koniec rodziny. Rodzice, nawet jeśli zdecydują, że nie chcą już być małżeństwem, nadal mają prawo i obowiązek opieki nad dzieckiem. Jak ustalić przebieg kontaktów z dzieckiem, żeby było to dla niego najkorzystniejsze? Jakie rodzic ma prawa? W jakiej sytuacji sąd może mu prawa do kontaktu z dzieckiem ograniczyć? I kiedy o spotkania z dzieckiem trzeba walczyć w sądzie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Prawo do opieki

Opieka nad dzieckiem to prawo i obowiązek każdego rodzica. Zgodnie z zapisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic musi utrzymywać kontakt z dzieckiem – nie chodzi tylko o spotkania i odwiedziny, ale też na przykład o prowadzenie korespondencji i korzystanie z różnych środków porozumiewania się na odległość. Dotyczy to nie tylko rodziców pozostających w związku małżeńskim. Obowiązek opieki nad dzieckiem mają także rodzice, którzy nie sformalizowali związku. Mówiąc prościej – każdy rodzic ma prawo i obowiązek opieki nad dzieckiem. Warunkiem w przypadku związków nieformalnych jest to, by ojciec dziecko uznał. Jeśli to zrobi, automatycznie ma takie same prawa jak matka.

Decyzja o rozwodzie

Jeśli małżeństwo, posiadające dzieci, decyduje się na rozwód, musi zadbać o przygotowanie planu wychowawczego. Taki plan najlepiej dołączyć do wniosku o rozwód. Plan powinien informować o tym, że oboje rodziców chce zachować pełną władzę rodzicielską oraz sposób kontaktów z dziećmi. Jeśli rodzice tego nie zrobią, jedno z nich po rozwodzie może mieć ograniczoną władzę rodzicielską. Co to znaczy? Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie odbiera rodzicowi prawa do kontaktów z dzieckiem. Nie może on jednak podejmować decyzji wychowawczych. Stworzenie wspólnego planu rodzicielskiego w atmosferze towarzyszącej rozwodowi może być trudne. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Pomocy w sprawach ustalenia kontaktów z dzieckiem udzieli nam Gularowski Krzysztof, adwokat. Kancelaria adwokacka.

Utrudnione kontakty

Niestety, nie zawsze sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem uda się załatwić polubownie. Często zdarza się, że jedno z rodziców utrudnia drugiemu utrzymywanie kontaktów z dzieckiem. W takiej sytuacji szczególnie potrzebna jest pomoc dobrego adwokata. Konieczne jest złożenie do sądu wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Wniosek musi zawierać szczegółowy opis tego, jak chcemy, by te kontakty wyglądały – kiedy odbieramy dziecko ze szkoły, jak planujemy wspólne wakacje i święta. Doświadczony prawnik pomoże nam przebrnąć przez tę sprawę, tak, by nie odbiła się ona na naszej relacji z dzieckiem – wiadomo przecież, że każdy maluch potrzebuje swoich rodziców.

Opracowanie:
Kołobrzeg, Armii Krajowej 11a lok. 2
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz