Artykuł sponsorowany

Rozwód czy separacja – jakie są konsekwencje prawne obu rozwiązań?

Rozwód czy separacja – jakie są konsekwencje prawne obu rozwiązań?

Każdego roku w Polsce zawieranych jest coraz mniej małżeństw, a odsetek par, które się rozwodzą stale wzrasta. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wolą rozstać się, jeżeli problemy w związku wciąż się nawarstwiają i nie istnieje żaden dobry sposób na ich rozwiązanie. Przyczyn zakończenia małżeństwa jest wiele – od niedopasowanych charakterów, po zdrady, na problemach finansowych kończąc. Wiele par zastanawia się jednak, czy rozstać się ostatecznie, czy też od siebie odpocząć. Czym różni się rozwód od separacji? Jak to wygląda od strony prawnej?

Rozwód- kiedy nie ma już żadnych szans na rozejm

Rozwód małżonków w sposób ostateczny kończy ich związek. W świetle prawa mąż i żona stają się wówczas obcymi ludźmi, których łączy jedynie stosunek powinowactwa. Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, muszą podzielić się opieką nad nimi oraz wspólnie zadbać o utrzymanie, wychowanie i wykształcenie potomków. Sąd decyduje wówczas, u którego z rodziców dzieci będą mieszkać, określa wysokość alimentów i precyzuje inne ważne zagadnienia, które dotyczą latorośli danej pary. W przypadku rozwodu ustaje wspólnota majątkowa małżonków. Kiedy dojdzie do zgonu jednego z nich- nie dziedziczą oni po sobie żadnych dóbr. Jak informuje ceniony prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Opolu – po rozwodzie kobieta może powrócić do nazwiska, które nosiła przed zawarciem związku małżeńskiego. Rozpoczęcie procedury rozwodowej nie jest trudne, dobrze jednak skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował nas przed sądem i odpowiednio zadba o nasze interesy. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy winą za rozpad małżeństwa chcemy obarczyć partnera. Takie sprawy nie należą do przyjemnych i mogą trwać całymi latami. Rozwód bez orzekania o winie jest znacznie prostszy do przeprowadzenia, musi jednak odbyć się za porozumieniem obojga małżonków. Koszt złożenia pozwu rozwodowego wynosi aktualnie 600 złotych.

Separacja- szansa na wzajemne porozumienie

W Polsce wciąż stosunkowo niewiele małżeństw decyduje się na separację orzeczoną przez sąd. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie są usatysfakcjonowane swoim pożyciem małżeńskim, ale nie chcą ostatecznie kończyć związku. Separacja ma na celu ograniczenie kontaktów między małżonkami na bliżej nieokreślony czas. Dzięki temu obie strony mogą na spokojnie zastanowić się nas sensem życia razem i podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wspólnej przyszłości. W postępowaniu o separacje sąd reguluje zarówno sprawy osobiste, jak i majątkowe małżonków. Skutkiem takiego rozwiązania jest ustanie wspólnoty majątkowej, wyłączenie od dziedziczenia, brak domniemania pochodzenia dziecka i obowiązek wzajemnej pomocy.  Kobieta po orzeczeniu separacji zobowiązana jest to noszenia nazwiska męża. Koszt złożenia wniosku o separację to 100 złotych, o ile godzą się na nią obie strony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz