Artykuł sponsorowany

Rozwód a podział majątku wspólnego

Rozwód a podział majątku wspólnego

Separacja oraz rozwód to zazwyczaj wydarzenia, które niosą ze sobą bardzo dużo zmian
w naszym dotychczasowym życiu. Z jednej strony wpływają one na nas od strony psychicznej i emocjonalnej, a z drugiej strony wymagają uregulowania szeregu formalności prawno-majątkowych. Jedną z najważniejszych w tym zakresie kwestii jest podział majątku, który małżonkowie zgromadzili w ciągu wspólnego życia.

Majątek wspólny czy osobisty

Zawarcie związku małżeńskiego to nie tylko chwila kiedy stajemy się rodziną i tworzymy nową komórkę społeczną. Od strony obowiązujących przepisów prawa zawarcie małżeństwa jest także momentem, w którym pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). W jej skład wchodzi wszystko to, co nabędą współmałżonkowie lub jedno z nich (majątek wspólny), chyba że przed ślubem zawarta zostanie umowa majątkową, która powinna mieć formę aktu notarialnego, polegającą na ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Do wspólności ustawowej zalicza się przede wszystkim wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody (np. z dodatkowej działalności zarobkowej każdego z małżonków lub dochody pochodzące z majątku wspólnego oraz osobistego współmałżonków), a także środki zgromadzone na kontach bądź w ramach różnego rodzaju funduszy, itp.      
W przypadku majątku osobistego zasadą jest, że to co należało do każdego z małżonków przed ślubem jest jego majątkiem osobistym
. Do odrębnego majątku będą należeć także wszelkie dobra czy nieruchomości, jakie otrzymało tylko jedno ze współmałżonków w formie spadku.        

Podział majątku wspólnego pod lupą

Rozwód to jeden z momentów gdy ustaje wspólność ustawowa. Warto przy tym pamiętać, że sprawy związane z podziałem majątku wspólnego możemy uregulować:

  • przed rozwodem – małżonkowie chcący podzielić majątek jeszcze przed rozwodem, powinni pierwszej kolejności wprowadzić rozdzielność majątkową. Mogą to zrobić u notariusza, a niekiedy także w sądzie. Podpisanie tego typu dokumentu sprawia, że od tego momentu każdy z małżonków ma swój majątek osobisty, a jeśli intercyza została podpisana w trakcie trwania małżeństwa, istniejący dotychczas majątek wspólny podlega podzieleniu na równe części, chyba że strony postanowią inaczej,
  • w trakcie rozwodu – w tym przypadku podział majątku małżeńskiego przeprowadzany jest już w samym postępowaniu rozwodowym. Możliwe jest to wtedy gdy którakolwiek ze stron postępowania zgłosi taki wniosek, ze wskazaniem konkretnie, jakie składniki majątku miałyby podlegać podziałowi. Jeśli przeprowadzenie podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki
    w postępowaniu, sąd może podzielić go w wyroku rozwodowym,
  • po rozwodzie – jest to sytuacja spotykana obecnie najczęściej. W tym przypadku możemy podejść do tego typu kwestii na dwa sposoby. Pierwszym jest zawarcie ugody z byłym małżonkiem (rozwiązanie szybsze i tańsze), a drugim sprawa sądowa. Nie da się ukryć, że w drugim przypadku warto skorzystać z fachowej pomocy jaką może nam zaoferować dobry prawnik, na przykład Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Rypina. Wynika to z faktu, że sprawy tego typu są najczęściej wyjątkowo skomplikowane, gdzie bardzo często toczona jest walka o każdy składnik wspólnego majątku. Sprawy takie obejmują zawsze wiele aspektów, a co za tym idzie rozpatrywane są na różnych płaszczyznach. Dodatkowo każda ze stron może zgłaszać swoje żądania, ale trzeba też pamiętać, że mają one obowiązek udowodnienia swoich twierdzeń.

Podział majątku wspólnego w sposób satysfakcjonujący obie strony nie należy do najłatwiejszych do osiągnięcia. Niemniej jednak bardzo często sprawy tego typu może
w znaczący sposób uprościć oraz przyspieszyć dobra wola współmałżonków oraz pomoc dobrego adwokata, pośredniczącego w mediacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz