Artykuł sponsorowany

Rozwód a kontakty z dzieckiem. Co warto wiedzieć?

Rozwód a kontakty z dzieckiem. Co warto wiedzieć?

Rozwód to trudne doświadczenie, zwłaszcza jeśli małżonkowie mają dzieci. Decyzja o rozstaniu rodziców ma wpływ na dalszy rozwój dziecka, dlatego jedną z priorytetowych rzeczy podczas rozwodu jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Wiele osób przed rozwodem zastanawia się, w jaki sposób sąd rozstrzyga tę kwestię. Dlatego warto poznać kluczowe zasady.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Pierwsza rzecz, o jakiej należy wiedzieć to fakt, że „władza rodzicielska”, a „kontakty z dzieckiem” to nie są pojęcia tożsame. Każdy rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem, bez względu na to, czy ma pełną, czy też ograniczoną władzę rodzicielską, a także wtedy, gdy jest tej władzy całkowicie pozbawiony. Kontakty z dzieckiem oznaczają przebywanie z nim, bezpośrednie porozumiewanie się oraz pośrednie porozumiewanie się, np. przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. W wyjątkowych sytuacjach (gdy dobro dziecka jest zagrożone) sąd może ograniczyć lub całkowicie zakazać kontaktów z dzieckiem.

Wyrok rozwodowy a kontakty z dzieckiem

Jeżeli rozwód przebiega pokojowo, strony mogą samodzielnie porozumieć się w kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Porozumienie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej, a sąd je uwzględni, jeśli tylko jest ono zgodne z dobrem dziecka. Sąd może również nie orzekać o regulowaniu kontaktów, jeśli tylko małżonkowie podejmą taką decyzję i złożą stosowny wniosek. W pozostałych przypadkach decyzja o uregulowaniu kontaktów należy do sądu, a kwestią priorytetową przy podejmowaniu decyzji jest dobro dziecka. Co może orzec sąd? Wyrok rozwodowy powinien precyzyjnie określać kontakty z dzieckiem i uwzględniać m.in.:

  • częstotliwość spotkań (np. konkretne dni tygodnia, wakacje, święta),
  • miejsce spotkań (np. miejsce zamieszkania, poza miejscem zamieszkania),
  • godziny spotkań.

Warto dodać, że niebezpośrednie formy kontaktów (np. przy użyciu środków komunikacji elektronicznej) są dozwolone bez ograniczeń, jednak w szczególnych sytuacjach sąd może je ograniczyć.

Rozwód a pomoc adwokata

Kwestii związanych z władzą rodzicielską i kontaktami z dzieckiem po rozwodzie jest znacznie więcej. Dlatego decydując się na rozwód, warto poznać swoje prawa i obowiązki. Najlepszą pomoc w tej kwestii może zaoferować doświadczony adwokat, np. z Kancelarii Adwokackiej Andrzej Bednarczyk. O zatrudnieniu adwokata warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy „druga strona” ma już adwokata, podejrzewasz, że małżonek może zeznawać nieprawdę lub manipulować, a w grę wchodzi zakres władzy rodzicielskiej i kwestie kontaktów z dzieckiem.

Opracowanie:
Ostrów Mazowiecka, Okrężna 7
tel. 662 034 379
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz