Materiał Partnera

Rozwód a konsekwencje prawne – o czym warto pamiętać?

Rozwód a konsekwencje prawne – o czym warto pamiętać?

W polskich sądach toczy się coraz więcej spraw rozwodowych. Szybkie tempo życia, a także łatwość nawiązywania nowych relacji wystawiają na próbę tradycyjne wartości. Z drugiej jednak strony lepiej rozstać się z małżonkiem niż tkwić w nieszczęśliwym związku. Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wiąże się ona tylko z szansą na rozpoczęcie nowego życia. Orzeczenie sądu niesie za sobą wiele konsekwencji prawnych. Jakich?

Dlaczego Polacy się rozwodzą?

Według statystyk co trzecie małżeństwo zawierane w naszym kraju kończy się rozwodem. Jednocześnie w Polsce zawieranych jest coraz mniej związków formalnych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozwód w rodzinie był czymś kontrowersyjnym. Dziś to znak naszych czasów. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie tkwić w związku, który nie jest dla nich satysfakcjonujący. Jeśli więc w małżeństwie zaczyna dziać się źle, dążą do jego zakończenia. Rozwód bez orzekania o winie to najszybszy sposób na formalne zakończenie małżeństwa. Jego przyczyną jest zwykle niezgodność charakterów małżonków lub ich skrajnie inne plany na przyszłość.

Nie wszystkie sprawy rozwodowe zamykają się na jednej czy dwóch rozprawach. Rozwód z orzekaniem o winie może ciągnąć się latami, co jest dla małżonków wyczerpujące i bolesne zarazem. Częstym powodem tego typu rozstań jest:

  • zdrada małżeńska,
  • alkoholizm i inne uzależnienia,
  • stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej,
  • problemu finansowe,
  • brak pomocy w opiece nad dziećmi,
  • nieuzasadnione opuszczenie małżonka.

Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie wymagają zaangażowania adwokata. Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Mielcu – specjalista przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty oraz będzie reprezentował interesy swojego klienta przed sądem. Z pomocą doświadczonego adwokata łatwiej nam będzie uzyskać satysfakcjonujący wynik rozwodu.

Konsekwencje prawne rozwodu

Małżonkowie po rozwodzie mogą zawrzeć nowy związek małżeński. Ponadto kobieta może wrócić do swojego nazwiska panieńskiego, jeśli taka jest jej wola. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, małżonek niewinny może żądać alimentów na siebie. Ich wysokość określa sąd po przeanalizowaniu sytuacji majątkowej każdej ze stron.

Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sąd rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej oraz ustali wysokość alimentów, które zobowiązany będzie płacić rodzic, który nie będzie sprawował bezpośredniej opieki nad dziećmi. W wyniku rozwodu między małżonkami ustaje też wspólnota majątkowa i prawo dziedziczenia. Ostatnią konsekwencją rozwodu jest brak domniemania, że dziecko pochodzi z małżeństwa, jeśli urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia sądu.  

Opracowanie:
Mielec, al. Niepodległości 12 lok. 23
tel. 606 675 483
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz