Artykuł sponsorowany

Rozwód a alimenty na dzieci – to warto wiedzieć

Rozwód a alimenty na dzieci – to warto wiedzieć

Jeżeli małżeństwo jest zgodne w kwestii rozstania oraz podziału majątku i co najważniejsze nie ma dzieci – rozwód zazwyczaj stanowi tylko formalność. Jeśli jednak pojawiają się dzieci, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Wtedy konieczne jest nie tylko rozstrzygnięcie dotyczące władzy rodzicielskiej i podziału opieki nad małoletnimi, ale też ustalenie alimentów. Kto musi płacić alimenty i w jaki sposób wyliczana jest ich wysokość? Wyjaśniamy.

Obowiązek alimentacyjny

Alimenty to świadczenie, w ramach którego rodzic zobowiązany jest zapewnić swojemu dziecku środki niezbędne do utrzymania, a jeśli to konieczne także środki wychowania. Zgodnie z prawem rodzic musi zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka takie jak m.in. miejsce zamieszkania, wyżywienie, leczenie, możliwość kształcenia się, ubrania, środki higieny, czy też dodatkowe zajęcia. Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicu do momentu, gdy dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Trzeba podkreślić, że nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem pełnoletniości, czy ukończeniem edukacji. Jeśli jednak osoba celowo nie stara się znaleźć pracy lub zaniedbuje naukę, rodzic nie musi płacić.

Proces o alimenty a sprawa rozwodowa

Zgodnie z art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego orzeczenie w sprawie alimentów to nieodłączny element rozprawy rozwodowej. Oznacza to, że jeśli trwa proces o rozwód, nie jest możliwe wniesienie odrębnej sprawy o alimenty. To samo tyczy się sytuacji odwrotnej. Jeśli toczy się postępowanie o przyznanie alimentów na dziecko, a w tym czasie jeden z rodziców wystąpi o rozwód, postępowanie alimentacyjne zostaje automatycznie zawieszone.   

Alimenty na dziecko – od czego zależy wysokość

Sąd ustalając wysokość świadczenia alimentacyjnego, bierze pod uwagę m.in.:

  • uzasadnione potrzeby dziecka,
  • poziom życia rodziców, ponieważ powinni oni zapewnić dzieciom taki sam lub chociaż podobny,
  • dochody, a także faktyczne możliwości zarobkowe rodzica.

Ze względu na to, wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdego dziecka. Dlatego też może się ona zmieniać w zależności, chociażby od wieku uprawnionej osoby i jej zmieniających się potrzeb. Aby jak najlepiej zadbać o interes dziecka i zapewnić mu godne warunki życiowe, warto skorzystać z pomocy prawnej. Kancelaria Adwokacka Angeliki Mazur-Kubowicz w ramach swoich usług świadczy doradztwo z zakresu prawa rodzinnego, a także reprezentuje klientów w sprawach rozwodowych. Dodatkowo adwokat zajmuje się przygotowywaniem pozwów i dba o pozostałe formalności związane z procesem rozwodowym, jak i alimentacyjnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz