Artykuł sponsorowany

Różnorodne pokrycia dachowe z blachy

Różnorodne pokrycia dachowe z blachy

Blacha dachowa należy do najczęściej stosowanych materiałów na pokrycia dachowe. Jest to pokrycie lekkie i łatwe w montażu. Dużą zaletą jest to, że zastosowane na istniejącym dachu, przy wymianie pokrycia, nie wymaga wzmocnienia więźby dachowej. Dostępna jest w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu nie ma problemów z dopasowaniem do kolorystyki budynku. Dowiedz się więcej o pokryciu dachowym z blachy.

Nie tylko blacha stalowa jako pokrycie dachowe

Krycie dachów budynków arkuszami blachy jest metodą stosowaną już od starożytności, z tym, że wtedy, jak i w późniejszych wiekach, najczęściej stosowana była blacha miedziana. Blacha jest materiałem łatwym do dostosowania do różnych, nawet bardzo skomplikowanych kształtów dachów, kopuł i stromych wieżyc. Obecnie powszechnie stosuje się blachy stalowe pokryte różnymi powłokami wydłużającymi ich trwałość, ale popularne są również lekkie i odporne na korozję blachy aluminiowe, czy cięższe, ale bardzo wytrzymałe blachy tytanowo-cynkowe.

Blachy na dach dostępne są najczęściej jako arkusze blachy płaskiej, jako blacha falista lub trapezowa, a także w formie blachodachówki, tłoczonej we wzór do złudzenia przypominający dachówkę ceramiczną, gont albo łupek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w wykonawstwie pokryć dachowych jest łączenie blachy płaskiej na rąbek stojący, co zapewnia doskonałą szczelność pokrycia. Mocowanie innych rodzajów blachy odbywa się zwykle zgodnie z zaleceniami producenta. Blachy trapezowe nadają się do krycia dachów o kącie nachylenia minimum 8 st., zaś blachodachówki powinny być stosowane na dachach o kącie nachylenia 14 st.

Charakterystyka pokryć dachowych z różnych rodzajów blachy

Popularność blach miedzianych nie jest już tak duża, jak w czasach, gdy w powietrzu nie było zanieczyszczeń. Był to idealny materiał na pokrycia dachowe, gdyż nie wymagał żadnej powłoki ochronnej. Naturalne właściwości miedzi sprawiały, że na powierzchni tworzył się tlenek miedzi – charakterystyczna zielonkawa patyna – bardzo szczelna, a przy tym efektowna powłoka. Niestety, na skutek reakcji ze związkami siarki występującymi współcześnie w wodzie opadowej miedziane dachy z czasem czernieją i to w nieestetyczny sposób. Obecnie, blachy miedziane stosowane jako pokrycie dachowe, wymagają sztucznego patynowania.

Stop cynku z tytanem to także materiał, który nie wymaga zabezpieczania. Do cynku o wysokiej czystości dodaje się miedź i tytan, co razem tworzy blachę o bardzo wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i na korozję. Trwałość tej blachy określa się na ponad 100 lat. Niezabezpieczona blacha tytanowo-cynkowa pokrywa się z czasem niebiesko-szarą patyną, ale można ją też poddawać sztucznemu patynowaniu, albo pokrywać kolorowymi powłokami organicznymi

Blachy aluminiowe, ze względu na mniejszą twardość aluminium w porównaniu na przykład ze stalą, są nieco grubsze, do 0,6 mm. Występują jako blachy płaskie, bądź tłoczone blachodachówki. Aluminium wykazuje bardzo wysoką odporność na korozję, a po pokryciu pasywowanej powierzchni blachy powłoką ochronno-dekoracyjną trwałość tych blach ocenia się na 50 lat.

Blachy stalowe, głównie ze względu na koszt i łatwość ich wytwarzania, oraz dostępność materiału, stanowią podstawę rynku pokryć dachowych. Fachowcy z firmy Andrzej Kamzol Dachy przy kryciu dachów najczęściej stosują właśnie ten materiał. Blachy stalowe pokrywa się warstwami antykorozyjnymi, najczęściej powłoką cynkową lub z alucynku, a następnie innymi powłokami ochronnymi i dekoracyjnymi. Mogą to być na przykład lakiery akrylowe, lakiery poliestrowo-silikonowe albo inne powłoki organiczne i z tworzyw sztucznych.

Opracowanie:
Sieroszewice, Ostrowska 143a
tel. 604 712 681
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz