Różnice pomiędzy obróbką wiórową a obróbką ścierną

Różnice pomiędzy obróbką wiórową a obróbką ścierną

Obróbka skrawaniem to ważny etap w produkcji elementów takich jak śruby czy koła zębate. Obróbka skrawaniem pozwala uzyskać dowolny kształt i niestandardowe wymiary. Jest to bardzo przydatna metoda, znajdująca szerokie zastosowanie. Przeczytaj, czym jest obróbka skrawaniem i na jakie metody można ją podzielić.

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Mianem obróbki skrawaniem określa się różne metody, które pozwalają na modelowanie brył z tworzywa sztucznego lub z metalu. Celem takiej obróbki jest nadanie pożądanego kształtu, wielkości oraz właściwości. Skrawanie oznacza oddzielenie od bryły naddatku – nadmiaru materiału. Należy pamiętać, że około 50 procent elementów produkowanych na potrzeby przemysłu maszynowego poddaje się obróbce skrawaniem.

Istnieją różne metody. Możemy podzielić je na dwie pomniejsze podstawowe kategorie, czyli obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną. W procesie kształtowania metali stosowane są również inne metody – przeczytaj o fizycznych i chemicznych metodach obrabiania metali.

Co to jest obróbka wiórowa?

Dla obróbki wiórowej charakterystyczne jest, że naddatek, który zostaje wydzielony, przyjmuje postać charakterystycznych spiralnych wirów. Obróbkę wiórową wykonuje się narzędziami z określoną liczbą ostrzy o regularnej geometrii. Do metody tej zaliczamy:

  • frezowanie – kształtowanie płaszczyzn krzywoliniowych;
  • toczenie – obróbka powierzchni obrotowych;
  • wiercenie – wykonywanie otworów;
  • wytaczanie – obróbka powierzchni wewnętrznych.

Co to jest obróbka ścierna?

Obróbka ścierna to obróbka wykończeniowa. Stosowana ona jest na końcowych etapach produkcji. Metoda ta potrafi sprawić, że elementy mają idealne właściwości i parametry wymiarowe. Do tej metody zaliczyć można:

  • polerowanie, czyli nadanie powierzchni odpowiedniej gładkości i połysku;
  • honowanie – inaczej gładzenie. Popularne wykańczanie wewnętrznych płaszczyzn (głównie wnętrza otworów);
  • szlifowanie – wykańczanie powierzchni, nadawanie przedmiotom odpowiedniego kształtu.

Warto pamiętać, że charakterystyczna dla obróbki ściernej jest mała głębokość skrawania. Narzędziem skrawającym są ziarna ścierne luźne w postaci pasty, tarczy, osełki bądź płótna ściernego. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują obróbkę skrawaniem

Skuteczność metody CNC

Aktualnie do obrabiania często wykorzystuje się technologię CNC – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Metoda ta umożliwia perfekcyjną obróbkę. Jest o wiele bardziej sprawniejszą metodą od tych tradycyjnych. Technologia ta znajduję szerokie zastosowanie także w innych gałęziach – Poznaj zalety obróbki skrawaniem w technologii CNC. Warto zapoznać się z tą metodą, gdyż sprawia ona, że produkcja metalowych elementów staje się prostsza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz