Artykuł sponsorowany

Różnice pomiędzy drukiem offsetowym a drukiem cyfrowym

Różnice pomiędzy drukiem offsetowym a drukiem cyfrowym

W branży poligraficznej można wyróżnić dwa główne typy druku, a mianowicie druk offsetowy i druk cyfrowy. Każdy z tych dwóch rodzajów charakteryzuje się innymi funkcjami i polecany jest w różnych przypadkach. Poznajcie różnice między jednym a drugim.

Druk offsetowy

Druk offsetowy używany jest przede wszystkim do wydruku materiałów reklamowych, wśród których wymienić można ulotki, kalendarze, wizytówki, katalogi czy teczki ofertowe. Zazwyczaj do tego rodzaju produktu używa się papieru o gramaturze do 350 gram/m2, tworzyw sztucznych lub tektury o gramaturze wyższej niż 350 gram.

-Jeśli chodzi o druk offsetowy, to jest on bardzo zaawansowany pod kątem sprzętu, dlatego wykorzystuje się go na skalę przemysłową. Co więcej, charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością wydruku spośród wszystkich dostępnych technologii druku. Dzięki temu za pośrednictwem offsetu można wykonywać wydruki wielkoformatowe – wyjaśnia ekspert reprezentujący Drukarnię Interdruk.

Drukowanie offsetowe polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy na podłoże drukowe (zwykle na papier). Jako, że koszty naświetlania matrycy są spore, to ten rodzaj druku stosuje się przy wysokim nakładzie (powyżej 500 sztuk). Przygotowując materiał do druku koniecznie trzeba zawrzeć spady, linię cięcia i margines warstw tekstowych. Dodatkową opcją dla wydruków za pomocą tej metody mogą być: lakierowanie UV, tłoczenie, foliowanie, bigowanie czy sztancowanie.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy laserowy stosuje się do wydruków na cienkich materiałach. Najczęściej wybiera się go przy drukowaniu na użytek własny, w przypadku niewielkich nakładów. Ten rodzaj drukowania polega na naświetleniu wałka, który podłączony jest do tonera. Tam obraz przenoszony jest z wałka na giętki nośnik (przeważnie na papier, w bardziej zaawansowanych urządzeniach na folię monomeryczną, tekturę, satynę i cienkie tworzywa sztuczne).

Charakterystyczne dla druku cyfrowego jest to, że przygotowanie obrazu przeznaczonego do drukowania w zasadzie nie generuje żadnych kosztów i nie wymaga dużych nakładów czasu. Taki druk można dowolnie wznowić lub wstrzymać.

Druk cyfrowy wykorzystuje się do wydruków o niewielkich rozmiarach, monochromatycznych o zmiennym elemencie. Stosuje się go także w przypadku niewielkich nakładów mających charakteryzować się wysoką jakością, gramaturą lub formatem arkusza większym, niż A4. Tak, jak w przypadku druku offsetowego, gotowe materiały można poddawać procesom uszlachetnienia.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz