Materiał Partnera

Różnice między tuszem a tonerem

Różnice między tuszem a tonerem

Czym się różni tusz od tonera? Przede wszystkim przeznaczeniem. Tonery stosowane są w drukarkach laserowych, a więc głównie w urządzeniach wykorzystywanych w biurach, natomiast tusze są niezbędne do pracy drukarki atramentowej, będącej najpopularniejszym wyborem do użytku domowego. Zarówno tusze, jak i tonery wkładane do drukarek, umieszczane są fabrycznie w specjalnych pojemnikach, tzw. kartridżach.

Urządzenie na tusz czy na toner?

O tym, że różne rodzaje drukarek pracują z różnymi wkładami, warto pamiętać jeszcze przed zakupem sprzętu. Drukarki laserowe są zwykle droższe, jednak wydajność tonerów sprawia, że w przypadku intensywnego użytkowania koszt inwestycji zwraca się szybko. W zastosowaniach domowych, gdzie drukujemy niewiele, bardziej korzystny jest zwykle wybór tańszej drukarki atramentowej.

Podjąwszy decyzję o zakupie drukarki laserowej bądź atramentowej dobrze jest sprawdzić również ceny materiałów eksploatacyjnych. Zdarza się, że najtańsze modele zdolne są do pracy wyłącznie z bardzo drogimi tuszami lub tonerami. Rozważne zakupy pomogą uniknąć zbędnych wydatków w przyszłości – podpowiada nasz rozmówca z firmy Offishop.pl.

Tusze do drukarek atramentowych

Tusze używane z drukarkami atramentowymi czasem nazywane są potocznie atramentami lub nabojami. Wśród nich wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: tusze pigmentowe oraz barwnikowe. Tusze pigmentowe charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i promieniowanie słoneczne, podczas gdy barwnikowe są mniej odporne, za to oferują wydruk lepszej jakości.

Z punktu widzenia użytkownika drukarki, podczas wymiany wkładów, rozróżnienie na tusz barwnikowy i pigmentowy jest mało istotne. Szukając nowego naboju nie możemy wybierać dowolnie spośród tuszy różnych marek i modeli. Każda drukarka wymaga stosowania konkretnego typu kartridża, a montaż innego wkładu będzie po prostu niemożliwy.

Oczywiście, również od tej zasady są wyjątki. Nie zawsze musimy kupować drogi, oryginalny tusz. Na rynku dostępne są również tańsze zamienniki. Decydując się na takie rozwiązanie wciąż musimy zwracać uwagę na to, do jakiego modelu urządzenia przeznaczony jest zamiennik.

Tonery do drukarek laserowych

W przeciwieństwie do płynnych tuszów barwnikowych, tonery do drukarek laserowych mają postać proszku, zamkniętego w specjalnej kasecie. Ponieważ w przypadku tonerów mamy do czynienia z suchą techniką druku, nie zachodzi ryzyko rozlania zawartości kasety. Zupełnie inaczej przebiega też sam proces utrwalania barwnika na podłożu. Toner przenoszony jest na papier za pomocą specjalnego bębna, a odbitka utrwalana pod wpływem wysokiej temperatury. Wydruki z urządzeń laserowych zwykle prezentują jakość wyższą niż kopie atramentowe.

Podobnie jak w przypadku tuszów, również wymieniając toner, możemy sięgać po tańsze rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że aby zamiennik tonera działał poprawnie i zapewniał dużą wydajność, należy dokonywać zakupów wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz