Materiał Partnera

Różnice między transportem, a spedycją

Różnice między transportem, a spedycją

Pojęcia spedycji oraz transportu bardzo często stosowane są zamiennie. To jednak może wprowadzić klientów w ogromny błąd. W rzeczywistości spedycja charakteryzuje się dużo szerszym zakresem prowadzonych działań od transportu. Oba pojęcia są stosunkowo podobne do siebie, jednak oznaczają różne czynności. Czym zatem konkretnie jest transport, a czym spedycja?

Transport – jak można go scharakteryzować?

Transport jest czynnością, która polega na fizycznym przemieszczaniu – zarówno towarów, jak i ludzi. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju środki transportowe – lądowe, powietrzne czy wodne. Jeżeli chodzi o ekonomiczne ujęcie transportu, oznacza odpłatne usługi, dzięki którym można przetransportować rzeczy lub ludzi z punktu A do punktu B.

Czym jest spedycja?

Spedycja jest szerszym ujęciem transportu. Potrzebne jest wiele poszczególnych czynności, aby można było zorganizować transport dla towarów lub osób. Zadaniem spedycji jest:

  • przyjmowanie zleceń od klientów,
  • zawieranie umów z osobami zainteresowanych transportem,
  • kompletowanie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do wykonania transportu,
  • zorganizowanie odpowiedniego sposobu transportu,
  • organizacja ubezpieczenia oraz odbioru transportu,
  • dokonywanie odprawy celnej.

Spedycja wymaga podjęcia znacznie większej liczby zadań niż zlecenie samego transportu. Nie skupia się wyłącznie na samym przetransportowaniu rzeczy lub ludzi – uwzględnia ona szereg innych elementów pozwalających na prawidłowe, profesjonalne i zgodne z prawem przetransportowanie ładunku.

Spedycja i transport - jakie są zasadnicze różnice?

Największa różnica, jaką można zaobserwować pomiędzy transportem a spedycją jest odpowiedzialność wynikająca z każdego zadania. Jak informuje specjalista z firmy Mark Spedition Sp. z o.o.: Spedycja w zdecydowanym stopniu wykracza poza zadania transportowe. To w głównej mierze od niej zależy odpowiednie wykonanie zlecenia transportowego. Decydując się na samo zlecenie transportu, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań w celu jego wykonania. W sytuacji, kiedy transportuje się towary wielkogabarytowe, konieczne jest również uzyskanie odpowiednich zezwoleń, obstawy pilotów oraz wielu innych istotnych dokumentów – dodaje. Decydując się na zlecenie transportu wraz z usługą spedycji, obowiązek zgromadzenia wszystkich dokumentów spoczywa na firmie spedycyjnej.

Co jest korzystniejsze - transport czy spedycja?

Transportując elementy małogabarytowe, do których nie jest potrzebny specjalistyczny samochód oraz nie są wymagane pozwolenia, warto wybrać usługę samego transportu. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Jednak jeżeli konieczny jest transport specjalistycznego sprzętu, gdzie potrzebne będą odpowiednie samochody transportowe, wówczas znacznie lepiej zdecydować się na usługę spedycji. Otrzymuje się wówczas pełny zakres usług – poprzez zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji oraz pozwoleń, wybór odpowiedniego pojazdu oraz profesjonalny transport z punktu A do B.

Oceń artykuł (6)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz