Artykuł sponsorowany

Różnice między śrubą a wkrętem

Różnice między śrubą a wkrętem

Wśród najpopularniejszych artykułów złącznych prym wiodą niewątpliwie śruby oraz wkręty. Wiele osób myli ze sobą te dwa produkty, a tymczasem różnic jest całkiem sporo. Te nieścisłości wynikają między innymi ze skomplikowanych kryteriów klasyfikacji. Jak rozróżnić śrubę od wkrętu i który z tych produktów wybrać? Dowiesz się z tego artykułu.

Kryterium kształtu łba

Wiele osób uznaje kryterium kształtu za najłatwiejsze do rozpoznania i najbardziej przydatne. Według takiego podejścia, śruba to po prostu element z sześciokątnym łbem lub sześciokątnym gniazdem. Ale czy rzeczywiście jest to takie łatwe? Niestety nie, ponieważ zgodnie z tym podziałem, śruby z łbem kulistym lub grzybkowym, nie są definiowane jako „śruby” (są wyłączone z takiej klasyfikacji).

Do tego problematycznego wątku trzeba zatem podejść w inny sposób. Śrubami można bowiem nazwać takie elementy, które mają łeb niewpuszczany w konstrukcję – stanowiące odrębną bryłę. Przy wkrętach sytuacja wygląda już odwrotnie, to znaczy, że łby są wpuszczane w konstrukcję, natomiast trzpień przechodzi łagodnie w łeb.

Kryterium sposobu wkręcania

Kolejna metoda klasyfikacji opiera się na stwierdzeniu, że wkręt jest elementem z rowkiem pod śrubokręt lub jest to gniazdo pod konkretny wkrętak. Śrubkami nazywa się natomiast wszystkie pozostałe elementy.

Problem związany z tą klasyfikacją dotyczy jednak elementu oznaczonego normą ISO 14580, który ma zarówno łeb walcowy, jak i gniazdo TORX. Z tego podziału wykluczone są też wszystkie klucze nasadowe oraz bity sześciokątne.

Kryterium materiałowe

Jednym z kryteriów różnicujących wkręty i śruby jest podział ze względu na materiał, do którego są przeznaczone. Śruby to łączniki gwintowane do metalu, które wkręca się w otwory gwintowane. Z kolei wkręty są produkowane z myślą o blachowkrętach i drewnie.

To kryterium może być pomocne i zawodne jednocześnie. Dlaczego tak jest? Odpowiada ekspert z firmy Metalex: Zawodność takiego podziału polega na tym, że już łączniki gwintowe z tworzyw z gwintem metrycznym, które nie nadają się do metalu, nie będą się kwalifikować do żadnej kategorii.

W porównaniu z pozostałymi metodami klasyfikacji, kryterium materiałowe jest prawdopodobnie najbardziej miarodajne, gdyż uwzględnia większość najważniejszych parametrów oraz bierze pod uwagę opis długości nominalnej łącznika. Trzeba bowiem mieć na uwadze fakt, że długość nominalną śruby mierzy się, zaczynając pomiar pod bryłą łba.

Co lepiej wybrać?

Wybór wkrętu lub śruby uzależniony jest oczywiście od indywidualnych oczekiwań i potrzeb każdego klienta. Dużo zależy od tego, czy elementy złączne będą wykorzystywane do domowego „majsterkowania”, czy też na potrzeby przemysłowe.

Charakterystykę poszczególnych artykułów najlepiej jest skonsultować ze specjalistą z profesjonalnej hurtowni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz