Materiał Partnera

Różnice między przedszkolem niepublicznym, a państwowym. Sprawdź, która placówka będzie lepsza dla Twojego dziecka!

Różnice między przedszkolem niepublicznym, a państwowym. Sprawdź, która placówka będzie lepsza dla Twojego dziecka!

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym trzeba wybrać przedszkole dla malucha. Jest to niezwykle trudna decyzja, ponieważ na rynku funkcjonuje wiele placówek zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zapisać swoje dziecko, przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy przedszkolem niepublicznym a państwowym.

Rejonizacja

W przypadku przedszkoli państwowych obowiązuje rejonizacja. Choć istnieje możliwość składania dokumentów do przedszkoli zlokalizowanych poza najbliższym okręgiem, to jednak wówczas istnieją niewielkie szanse, iż dziecko zostanie zapisane do takiej placówki. W przypadku przedszkoli niepublicznych rejonizacja nie obowiązuje. Jako rodzic otrzymujesz więc możliwość dokonania wyboru według własnych oczekiwań. Zyskujesz więc większe pole manewru, jeśli zależy Ci na znalezieniu miejsca przyjaznego i otwartego na potrzeby Twojego dziecka.

Oferta zajęć dodatkowych

W przypadku przedszkoli publicznych oferta zajęć dodatkowych zwykle jest dość uboga. W tego rodzaju placówkach najczęściej realizowana jest wyłącznie podstawa programowa. W przedszkolach prywatnych wybór jest zdecydowanie bardziej różnorodny. Bogatą ofertę posiada np. Niepubliczne Przedszkole Pozytywka ze Złotoryi. Dzieci najczęściej mogą skorzystać z zajęć językowych, które oswajają je z językiem obcym już we wczesnym etapie rozwoju. Oprócz tego najmłodsi mogą uczęszczać na rytmikę, zajęcia taneczne, teatralne i sportowe, które pozytywnie wpływają na ich kreatywność i kondycję.

Liczebność grupy

Kolejna różnica pomiędzy przedszkolem prywatnym a publicznym związana jest z liczebnością poszczególnych grup wiekowych. Placówki niepubliczne najczęściej przyjmują mniejszą ilość dzieci. Zwykle oferuję one także opiekę większej ilości nauczycieli. Wykwalifikowana kadra może wówczas bardziej skupić się na indywidualnych potrzebach podopiecznych i odpowiednio szybko podejmować niezbędne działania. Jest to duży atut zwłaszcza w przypadku dzieci wysoce wrażliwych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz