Materiał Partnera

Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

W niektórych zawodach kodeks pracy oraz przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia swoim pracownikom specjalnej odzież ochronnej lub roboczej. Mowa tutaj o takich branżach jak na przykład: budownictwo, służba zdrowia, cukiernictwo, gastronomia, produkcja etc. Często jednak te pojęcia są ze sobą mylone lub używane jako synonimy. Warto wiedzieć, jakie są różnice, aby zapewnić odpowiedni strój zatrudnionym w firmie osobom.

Odzież ochronna

Ten typ stroju pracownika ma za zadanie przede wszystkim chronić go przed szkodliwością czynników, między innymi: termicznych, chemicznych, biologicznych, mechanicznych. Przede wszystkim chodzi o warunki, w których wykonywanie powierzonych obowiązków bez takiej odzieży grozi pracownikowi utratą życia bądź zdrowia. Na strój ochronny składają się zarówno akcesoria takie jak: kaski, rękawice, okulary, maski, jak również ubrania – spodnie, koszule, bluzy, kombinezony, t-shirty. Przepisy BHP regulują dokładnie, w jakich warunkach taki strój ma być stosowany. Można kupić stroje używane lub zamówić je prosto od producenta, np. w firmie Unimoden, mieszczącej się w Bydgoszczy. Odzież ochronna musi posiadać określony atest oraz kategorię ochronną. Ponadto jest wykonana ze specjalnych materiałów, które zazwyczaj chronią przed kilkoma czynnikami szkodliwymi naraz. Istnieją różne typy odzieży ochronnej, które są przeznaczone do różnych branż i warunków pracy. Poniżej kilka z nich:

  • odzież ochronna chemiczna,
  • odzież chroniąca przed porażeniem prądem,
  • odzież chroniąca przed promieniowaniem,
  • odzież ochronna biologiczna,
  • odzież ostrzegawcza,
  • odzież chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Odzież robocza

Ten rodzaj ubrania stosowany jest w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko ubrudzenia odzieży prywatnej, a także ze względów sanitarnych oraz technologicznych. Ponadto w przeciwieństwie do odzieży ochronnej, ta nie potrzebuje posiadać atestu. Odzież robocza jest dzielona ze względu na dwa kryteria: przeznaczenia (np.: ogrodnicza, medyczna, budowlana, gastronomiczna) oraz części stroju (np.: kamizelki, spodnie, bluzy, kombinezony, obuwie, rękawice). Najczęściej ten typ odzieży jest szyty z bawełny, z której materiał jest przewiewny. Niemniej jednak nierzadko spotykane są tkaniny bawełniane z domieszką włókien syntetycznych, co daje dodatkowe właściwości np. wodoodporne i olejoodporne. Zaletę stanowi także łatwiejsze utrzymanie w czystości. Odzież robocza zazwyczaj dostępna jest w wielu kolorach i fasonach, nie mniej jednak jej podstawowymi cechami są funkcjonalność i wygoda. Stroje muszą być zaprojektowane i uszyte tak, aby nie ograniczały komfortu pracy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Niewieścińska 70
tel. 519 179 185
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz