Artykuł sponsorowany

Różnice między niepłodnością a bezpłodnością

Różnice między niepłodnością a bezpłodnością

Czy bezpłodność i niepłodność są tym samym? To pytanie zadaje sobie wiele par, które mierzą się z problemem bezskutecznego starania o dziecko. Dopóki ludzie nie mają tego problemu, częściej mówią lub słyszą o bezpłodności. Pojęcie niepłodności nie zakorzeniło się w języku potocznym, a to je pary słyszą częściej w klinikach specjalistycznych. Lepiej dla nich, bo w przeciwieństwie do bezpłodności niepłodność daje nadzieję na skuteczne leczenie.

Co różni bezpłodność i niepłodność?

Trzeba to powiedzieć jasno – oba terminy są medycznymi pojęciami. Bezpłodność to inaczej brak płodności. Całkowita niemoc posiadania biologicznego potomstwa. Jest sytuacją dramatyczną i jedynym rozwiązaniem, jakie pozostaje, jeśli jeden z partnerów jest bezpłodny, to przysposobienie dziecka (adopcja). W przestrzeni publicznej zdarza się używanie zestawienia „leczenie bezpłodności”, które jest błędne, ponieważ bezpłodność jest nieuleczalna. Jej przyczyny mogą być różne – wrodzone lub nabyte, w każdym przypadku nieodwracalne. Inaczej jest z niepłodnością, którą się leczy w klinikach niepłodności. I to jest zasadnicza różnica między bezpłodnością i niepłodnością. Ta druga jest stanem przejściowym, trudności z zajściem w ciążę lub spłodzeniem potomka mogą być pokonane dzięki najnowocześniejszym dokonaniom medycyny. Jeśli zatem usłyszałeś lub usłyszałaś diagnozę niepłodności, to zawsze oznacza ona nadzieję.

Jak się dowiedzieć o bezpłodności czy niepłodności?

Domyślasz się pewnie, że diagnoza bezpłodności jest jak wyrok, z którym trudno się pogodzić. Powstaje pytanie, jak zaufać lekarzowi, który stawia diagnozę? Skąd mieć pewność, że nie popełnił błędu? Kiedy w ogóle udać się do diagnosty?

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, zgodnie z zaleceniami WHO, jest brak sukcesu po rocznym staraniu o dziecko, przez co rozumiemy regularne stosunki bez antykoncepcji. Należy wtedy udać się do specjalisty i wykonać badania – informuje ekspert z kliniki leczenia niepłodności Angelius Provita.

Diagnostyce powinno poddać się oboje partnerów. Płodność mężczyzny w dużej mierze zależy od liczby i budowy, a także ruchliwości plemników. Specjaliści badają próbkę nasienia pod mikroskopem. Dodatkowo wykonuje się badania krwi pod kątem stężenia w surowicy określonych hormonów. U kobiety natomiast sprawdza się pulę pęcherzyków pierwotnych oraz wykonuje komplet badań hormonalnych na przestrzeni cyklu miesięcznego. Jeśli stwierdzi się u któregoś z partnerów nieprawidłowości, specjalista kieruje na dalsze badania. Diagnostyka niepłodności jest długa, ale i dokładna, sprawdza się wiele możliwych przyczyn w celu podjęcia odpowiedniej terapii. Jeśli natomiast lekarz stwierdza bezpłodność, to robi to w oparciu o wiele wyników badań, więc nie ma mowy o pomyłce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz