Artykuł sponsorowany

Różnice między motocyklem a skuterem

Różnice między motocyklem a skuterem

Osoby rozważające zakup swojego pierwszego jednośladu często zadają sobie pytanie: lepszy motocykl czy skuter? W co lepiej zainwestować swój czas i pieniądze? Okazuje się, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Co więcej, te maszyny są ze sobą mylone, bo i przepisy bywają w tym względzie dość niejasne. Wyjaśniamy, jakie są podstawowe różnice między tymi pojazdami.

Skuter – czym jest?

Skuterem nazywa się pojazd jednośladowy o konstrukcji, która nie wymaga od kierowcy obejmowania silnika nogami. Ma on specjalne podesty, które zapewniają stopom oparcie, a dodatkowo zabezpieczają np. przed deszczem. Najpopularniejsze modele skuterów wyposażone są w automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów CVT. Silnik oraz zbiornik paliwa w skuterze zazwyczaj znajdują się pod kanapą.

Co ciekawe, skuter może być zarówno „motocyklem”, jak i „motorowerem”. W prawie drogowym nie istnieje bowiem taki termin jak „skuter”. Pojazdy jednośladowe do 50 ccm pojemności jednostki klasyfikowane są w dowodzie rejestracyjnym jako motorower (od 2013 roku obowiązuje na nie kategoria prawa jazdy AM). Te, które przekraczają wspomnianą wartość, stają się „motorami”. Do ich prowadzenia wymaga się już prawa jazdy kat. A.

Skuter stanowi lżejszy od motoru pojazd, który nie osiąga tak zawrotnych prędkości (nie ma mowy o tym, by pojazd do 50 ccm pojemności jednostki poruszał się w tempie 200 km/h). Ma również znacznie mniejsze koła, dzięki czemu lepiej sprawdzi się w ruchu miejskim.

Jak zdefiniować motocykl?

Motorami nazywa się pojazdy jedno- lub dwuśladowe bez nadwozia, o pojemności większej niż 50 ccm, które rozwijają prędkość większą niż 45 km/h.   

Jak wyjaśnia ekspert z firmy MotoPasja24: „W tradycyjnym ujęciu motorem jest pojazd z manualną skrzynią, bakiem i silnikiem spalinowym umieszczonym bezpośrednio za przednim kołem. Cechą charakterystyczną motocykli jest także ich masa, która może wynosić nawet kilkaset kilogramów. Na motocykl obowiązuje prawo jazdy kat. A.”

Aby taki pojazd służył kierowcy długo i efektywnie, należy pamiętać o regularnym serwisie motocykla.

Skuter czy motor? Co lepsze na początek?

Dla początkującego kierowcy zdecydowanie lepszą opcją będzie skuter, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Miłośnicy adrenaliny i szybkiej jazdy z pewnością docenią poczucie wolności, jakie daje przejażdżka motocyklem. Z kolei ci, którzy do sprawy podchodzą bardziej praktycznie, zdecydują się na niewielki, lekki skuter miejski.

Skutery są znacznie tańsze od motorów, więc nie powinno dziwić, że kupuje się je chętnie.  Spalają również o wiele mniej paliwa w porównaniu z motocyklami. Nie trzeba na nie wyrabiać prawa jazdy kat. A i są polecane tym osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z kierowaniem pojazdem silnikowym. Z pewnością łatwiej się nimi manewruje. Obniżone ramy ułatwiają wsiadanie, a niewielka waga daje możliwość komfortowego użytkowania – nawet przez lekkie osoby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz