Materiał Partnera

Różnice między mieszkaniem a apartamentem

Różnice między mieszkaniem a apartamentem

 Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż z pewnością zauważymy, że duża część z nich nazywana jest apartamentami. Co to oznacza? Jakie cechy powinien mieć lokal, aby mógł zostać nazwany apartamentem?

Czym jest apartament?

Generalną tendencją jest nazywanie apartamentami mieszkań, które wyróżniają się nieco większym standardem lub mieszkań nowych. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, bowiem w takim wypadku apartament przestawałby nim być wraz z upływem czasu. Tak się nie dzieje.

 - W największym skrócie apartamenty to mieszkania luksusowe, wyróżniająca się znacznie wyższym standardem, niż większość lokali na rynku – mówi przedstawiciel firmy Asa Development.

 Na standard ten składa się kilka czynników.

Przede wszystkim wielkość

Kiedy mówimy o apartamentach wyobrażamy sobie mieszkania o znacznej wielkości – zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i wysokość pomieszczeń. Nie ma ściśle określonych kryteriów od jakiej wielkości lokal staje się apartamentem – niektóre z nich mają ponad 100m2, choć spotykane są apartamenty dla singli o wielkości 60m2. Często ich wysokość jest nie mniejsza niż 3 metry.

Pomieszczenia

Kolejną cechą wyróżniającą apartamenty jest rozkład i liczba pomieszczeń. Raczej trudno znaleźć apartament, w którym salon byłby jednocześnie jadalnią i sypialnią, jak w kawalerce. Duża powierzchnia pozwala umieścić w apartamencie dodatkowe pomieszczenia, jak np. garderoba czy druga łazienka. Ponadto apartamenty zazwyczaj posiadają balkony bądź tarasy, z których rozpościera się ładny widok na okolicę.

Świetna lokalizacja

Istotną cechą apartamentów jest to, że mieszczą się w budynkach zlokalizowanych w dobrej okolicy. Zwykle jest to centrum miasta, lecz nie jest to warunek – duże miasta posiadają wiele prestiżowych dzielnic, które zapewniają dobrą komunikację, dostęp do kultury, punktów handlowo-usługowych, czy terenów zielonych.

Kameralność

Luksus i ekskluzywność nie znosi tłumu, dlatego też apartamentowce to budynki zazwyczaj bardzo kameralne, mieszczące w sobie dużo mniej lokali, niż zwykły blok – zwykle na jednym piętrze znajduje się zaledwie kilka mieszkań.

Architektura

Apartamenty mogą mieścić się zarówno w nowych budynkach, jak i odrestaurowanych kamienicach. W obu przypadkach budynki powinny od strony zewnętrznej i wewnętrznej wyróżniać się pod względem architektury. Ponadto do ich wybudowania i wykończenia deweloper powinien używać wyłączenie najwyższej jakości materiałów, prace zaś powinny być przeprowadzone przez najlepszych fachowców.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz