Artykuł sponsorowany

Różnice między lekiem a suplementem diety

Różnice między lekiem a suplementem diety

O zdrowie trzeba regularnie dbać, i to nie tylko wtedy, kiedy pojawią się objawy choroby. Aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz zbilansowana dieta to klucz do zachowania świetnej formy na długie lata. Pomóc mogą w tym dobrej jakości suplementy diety. Jednak, gdy stan zdrowia pogorszy się, ich stosowanie nie zda się na wiele. Będzie wtedy trzeba sięgnąć po lekarstwa. Jak jest różnica pomiędzy lekami a suplementami diety?


Suplementy diety – charakterystyka

Suplementy diety są chętnie przyjmowane przez osoby w praktycznie każdym wieku. Kobiety zażywają je, aby schudnąć czy poprawić wygląd włosów. Starsze osoby wspomagają się preparatami korzystnie wpływającymi na pamięć i koncentrację. Natomiast młodzi ludzie często stosują suplementy, które dodają energii. Mało kto jednak wie, że specyfiki te nie są lekami. Stanowią one jedynie produkty spożywcze, które mają tak opracowany skład, aby być uzupełnieniem diety. Ich stosowanie nie wywołuje niepożądanych skutków ani nie jest szkodliwe dla zdrowia. Suplementy nie są także wpisane na rejestr leków, a ich kontrolą jakości zajmuje się Sanepid.

Mimo że suplementy nie są lekami, ich przyjmowanie może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Uzupełniają niedobory witamin, mikroelementów i składników mineralnych. Należy jednak stosować je z umiarem i pamiętać, że są one dodatkiem, a nie zastępstwem dla zdrowej diety” – mówi specjalista z Apteki Codziennej z Kielc.


Czym różnią się leki od suplementów diety?

Lekarstwa to produkty lecznicze, które mają na celu zapobieganie chorobom lub ich leczenie. Ich przeznaczenie, zasady stosowania są zawsze umieszczane na załączonej do nich ulotce. Ponadto ich jakość jest monitorowana przez Inspekcję Farmaceutyczną. Dawkowanie leków powinno każdorazowo być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre z preparatów są sprzedawane wyłącznie na receptę, gdyż zawierają substancje, które w znaczący sposób wpływają na ludzki organizm.

Zanim lek wejdzie do sprzedaży, wymaga się, aby przeszedł on dokładną kontrolę oraz liczne testy. Dopiero wtedy do obrotu wprowadza go Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Leki powinny być stosowane tylko wtedy, kiedy faktycznie zajdzie taka potrzeba. Są nieocenione przy grypie, przeziębieniu oraz leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Zawsze jednak warto przed sięgnięciem po tabletkę, syrop i maść zaczerpnąć rady u lekarza lub farmaceuty. Pacjent, który leczy się na własną rękę, może sobie nieumyślnie zaszkodzić i pogorszyć stan swojego zdrowia.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz