Artykuł sponsorowany

Różnice między cięciem laserowym a plazmowym

Różnice między cięciem laserowym a plazmowym

Cięcie plazmą i laserem należą do nowoczesnych technologii obróbki materiałowej. W obydwu metodach stosuje się precyzyjne urządzenia, które umożliwiają wysoką automatyzację procesów. Dzięki maszynom CNC cięcie laserem, jak i plazmą sterowane jest poprzez specjalistyczne programy komputerowe. Warto więc zapoznać się z obydwiema technikami i ocenić, która może być bardziej przydatna.

 

Czym jest cięcie laserowe?

Technologia laserowa pozwala na precyzyjne cięcie materiałów metalicznych i niemetalicznych. Wiązka laserowa charakteryzuje się dużym skupieniu, wysoką energią i monochromatycznością światła. Powstaje ona poprzez pobudzenie podstawowych cząsteczek światła, czyli fotonów energią elektryczną. Proces ten prowadzi do powstania energii emitowanej w formie skupionej wiązki światła, którą można dodatkowo wzmocnić różnego typu soczewkami. Własności światła laserowego wykorzystuje się w wielu obszarach nowoczesnej techniki, również do cięcia różnych materiałów.

„Urządzenia laserowe – wyjaśnia specjalista z firmy MASZYNY-POLSKIE.PL, zajmującej się dystrybucją maszyn do obróbki metali – wykorzystuje się do budowy nowoczesnych wycinarek. Są to maszyny sterowane komputerowo, które umożliwiają precyzyjną obróbkę materiałów. W zależności od mocy cięcie prowadzi się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Technologia laserowa umożliwia wycinanie skomplikowanych wzorów z niezwykłą dokładnością”.

 

Na czym polega cięcie plazmą?

Cięcie plazmowe to proces obróbki metali za pomocą łuku plazmowego. Plazma określana jest czwarty stanem skupienia. I nie bez powodu, ponieważ cechami przypomina gaz, ale odróżnia ją od niego wyższa jonizacja cząstek. Własności plazmy, a przede wszystkim większe zdolności do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury wykorzystywane są do budowy specjalnych palników plazmowych. W momencie, gdy przepływ prądu osiągnie odpowiednie wartości, plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Te zjawiska wykorzystuje się do obróbki, a szczególnie do precyzyjnego cięcia metali.

Palniki plazmowe zasilane są energią elektryczną oraz gazem czynnym. Najczęściej jest to powietrze, a w przypadku systemów plazmowych wąskostrumieniowych także tlen, azot lub argon.

 

Podobieństwa i różnice pomiędzy metodą plazmową a laserową

Wybór odpowiedniej przecinarki zależy przede wszystkim od obrabianego materiału oraz rodzaju realizowanego projektu. Obydwa systemy zapewniają dużą precyzję cięcia i wąską szczelinę, choć jakość krawędzi przy wykorzystaniu techniki laserowej jest trochę lepsza. Cięcie laserowe zapewnia bardziej precyzyjne rezultaty. Jeśli projekt wymaga najwyższej precyzji z pominięciem dodatkowego wykończenia, to wycinarka laserowa będzie lepszym wyborem. Przecinarki plazmowe są nieco mniej dokładne, ale za to dają możliwość ciecia grubszych materiałów oraz umożliwiają większą szybkość obróbki. Obydwie metody cięcia zapewniają porównywalne i duże oszczędności materiału.

Największa różnica pomiędzy techniką laserową a plazmową przejawia się w kosztach zakupu i eksploatacji poszczególnych urządzeń. Przecinarki laserowe mogą być nawet wielokrotnie droższe od plazmowych. Technika plazmowa zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż laserowa. Różnice i podobieństwa obydwu systemów wskazują na dużą przydatność obydwu metod do cięcia materiałów. Wybór metody obróbki powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb technologicznych i kosztów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz