Materiał Partnera

Różnica między TIR-em, a samochodem ciężarowym

Różnica między TIR-em, a samochodem ciężarowym

Wielokrotnie można usłyszeć o tirach na drogach. Czy to podczas rozmowy z przyjaciółmi, czy oglądając wiadomości  w telewizji. Określenie „TIR” przyjęło się na tyle, że nikt się właściwie nie zastanawia nad poprawnością znaczenia tego słowa. Jest on używany naprzemiennie, z ciężarówką lub autem ciężarowym. Jest to nie do końca poprawna interpretacja tego skrótu.

Czym jest TIR?

Większość nie zna różnicy między TIR-em, a samochodem ciężarowym. Większa część tych ludzi prawdopodobnie nie jest nawet świadoma, że taka różnica istnieje. Jednak istnieje i jest znacząca. Pytając kierowców aut ciężarowych, o to, czy prowadzą TIR-a, można być dość pewnym, że odpowiedzią będzie „nie”. Skrót „TIR” Pochodzi od francuskiego Transport International Routier i oznacza Międzynarodowy Transport Drogowy. Termin ten odnosi się jeszcze do konwencji z 1975 roku. Podpisało ją 68 stron, włączając w to Unię Europejską i można ją realizować w 56 krajach. Dzięki konwencji tej, transportując towar, po krajach nią objętych, nie trzeba wpłacać dodatkowych zabezpieczeń, czy gwarancji celno- podatkowych. Rozwiązanie to odnosi się tylko i wyłącznie co do transportu międzynarodowego, drogowego. Całkiem niedawno jeszcze, po polskich drogach jeździły ciężarówki z niebieską tabliczką, z napisem „TIR”. W zależności od tego, czy kierowca jechał pusty, czy z towarem na pace, napis był przekreślony, lub nie. Ze względu na otwarcie granic dla Polski, w momencie wejścia do Unii, tabliczki te stały się w większości przypadków niepotrzebne.

Samochód ciężarowy

Znając definicję skrótu „TIR”, chyba nie trzeba mówić, czym się różni od samochodu ciężarowego. TIR jest to dokument usprawniający transport międzynarodowy. Auto ciężarowe jest to pojazd, służący do przewozu znacznej ilości towarów. Jego konstrukcja jest dostosowana do przewozu ładunków, a kierowcy samochodów ciężarowych muszą przejść specjalne szkolenie i kursy uzupełniające, uprawniające ich do prowadzenia tego typu pojazdów. Kierowcą świadczącym przewozy na terenie całego kraju jest Pan Jarosław Dąbrowski. Korzystając z usług Pana Jarosława, można być pewnym terminowości dostaw. Ładunek bez wątpienia dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie, we wcześniej ustalonym terminie. Doświadczenie w tej branży jest niewątpliwą zaletą, dzięki której kierowca może ominąć wiele zagrożeń na drodze. Niestety nieprzewidywalną kwestią są wszelkiego rodzaju wypadki drogowe i (często z tym powiązane) korki. One są głównymi powodami opóźnień transportu. Mimo wszystko jest to najszybszy i najtańszy sposób dostarczenia znacznych ilości ładunku z punktu A, do punktu B.

Opracowanie:
Lubawa, Stanisława Wolskiego 4 lok. 31
tel. 531 167 155
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz