Artykuł sponsorowany

Różnica między postępowaniem karnym, a cywilnym

Różnica między postępowaniem karnym, a cywilnym
Wielokrotnie można usłyszeć w telewizji bądź wiadomościach o postępowaniu karnym lub cywilnym, przeciwko jakiejś osobie. Niewiele jednak osób wie, czym postępowanie karne różni się od cywilnego. Cała sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana, jak może się wydawać. Różnicę jednak warto poznać, zanim dotyczyć będzie nas osobiście, lub kogoś z naszych bliskich.

Podstawowe różnice między postępowaniem cywilnym, a prawnym

Aby dowiedzieć się, na czym polega postępowanie cywilne, trzeba w pierwszej kolejności poznać pojęcie prawa cywilnego. Prawo cywilne jest to gałąź prawa, która reguluje stosunki prawne, między dwoma podmiotami, występującymi we wzajemnych relacjach na równej pozycji. Stanowi ono istotną część prawa prywatnego i reguluje stosunki majątkowe, a także prywatne, między podmiotami. Przepisy prawa cywilnego stosuje się wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej. Podstawowym zbiorem przepisów regulujący stosunki cywilnoprawne, jest kodeks cywilny. Wszystkie spory na tym tle rozpatrywane są w postępowaniu cywilnym. Prawo karne to zbiór przepisów określających czyny zabronione i konsekwencje ich popełnienia przez obywatela. Postępowanie karne, w odróżnieniu od cywilnego, ma na celu ukaranie osoby, która złamała prawo. Celem postępowania cywilnego jest, w uproszczeniu, ochrona interesów jednostki, poprzez rozwiązywanie konfliktów.

Do kogo się zgłosić po pomoc?

Będąc stroną zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym, przyda się pomoc. Uczestnik rozprawy, nieznający prawa (większość osób, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia), jest w dużej mierze spisany na straty. Nawet w korzystnej sytuacji sprawę może przegrać, z powodu braku znajomości prawa. Dlatego właśnie w takim wypadku warto skorzystać z pomocy radcy prawnego bądź adwokata. Doświadczoną adwokat jest Mecenas Anna Malinowska. Wieloletnie doświadczenie tego zawodowego pełnomocnika jest gwarancją  udzielenia profesjonalnej pomocy prawnej. Adwokat pomóc może klientowi w sprawach cywilnych (przy analizie trudnych i zawiłych zapisów umowy, przy sporządzeniu pozwu do sądu, przy skierowaniu wezwania do zapłaty, czy podjęcia działań w celu odzyskania należności, przyznania odszkodowania, ochrony własności i we wszelkich innych sprawach cywilnych ), sprawach karnych (obrona w sprawach karnych, na etapie postępowania przygotowawczego oraz przed sądami, sporządzanie prywatnych aktów oskarżenia oraz subsydiarnych aktów oskarżenia, reprezentacja pokrzywdzonego w tych sprawach), a także w sprawach rodzinnych (sporządzanie pozwów o alimenty, rozwód, separację, ustanowienie rozdzielności majątkowej itd.) i administracyjnych (sporządzanie wniosków w sprawach administracyjnych, odwołań od decyzji itp.).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz