Artykuł sponsorowany

Różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem: Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Pawłowski

Różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem: Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Pawłowski

Odszkodowania i zadośćuczynienia są terminami często używanymi w kontekście prawa cywilnego, a mimo że mogą się wydawać podobne, występują między nimi różnice, Warto przyjrzeć się bliżej ich definicjom, zasadom przysługiwania, a także dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest rozróżnienie tych dwóch pojęć. Rozwiązywaniem spraw związanych z dochodzeniem roszczeń w obszarze prawa cywilnego zajmuje się Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Pawłowski z siedzibą w Kwidzynie.

Odszkodowanie – charakterystyka i cel

Odszkodowanie to jedno z podstawowych świadczeń przewidzianych w prawie cywilnym. Przepisy regulujące te kwestie są zawarte głównie w kodeksie cywilnym. Kiedy mówimy o odszkodowaniu, mamy na myśli sytuację, w której dana osoba (najczęściej ofiara) poniosła jakąś szkodę lub uszczerbek majątkowy – czyli straciła coś na rzecz swoich interesów finansowych. W takim przypadku celem przyznania odszkodowania jest zrekompensowanie straty oraz, jeśli to możliwe przywrócenie sytuacji sprzed szkody.

Odszkodowanie może być przyznawane zarówno za szkody rzeczywiste, jak i za utracone korzyści, o ile można dowieść, że istnieje związek przyczynowy między działaniami sprawcy a poniesionymi stratami. Obejmuje ono także zwykle pokrycie kosztów np. naprawy, leczenia, czy też wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Odszkodowanie może być przyznane w sytuacji, gdy spełnione są trzy warunki – istnienie szkody majątkowej, bezprawność działania sprawcy oraz związek przyczynowy między działaniem a szkodą. Najważniejszym z nich jest wykazanie bezprawności czynu sprawcy. Oznacza to, że osoba odpowiedzialna za szkodę działała wbrew prawu lub zasadom współżycia społecznego.

Zadośćuczynienie – charakterystyka i cel

Zadośćuczynienie to sposób rekompensaty za doznaną krzywdę niemajątkową spowodowaną przez inną osobę, niezależnie od jej intencji. Dotyczy zazwyczaj cierpienia fizycznego, psychicznego lub obniżenia życiowej jakości poszkodowanego. Rozwiązywaniem spraw w obszarze prawa cywilnego zajmuje się Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Pawłowski.

Celem zadośćuczynienia jest zrekompensowanie poszkodowanemu cierpienia oraz złagodzenie jego skutków, jednakże świadczenie to nie wpływa na jego majątek w stopniu, w jakim ma to miejsce w przypadku odszkodowania. Zadośćuczynienie ma więc przede wszystkim charakter moralny oraz kompensacyjny.

Przysługujące zadośćuczynienie jest związane z doznaniem przez poszkodowanego krzywdy niemajątkowej, co najczęściej związane jest z uszczerbkiem na zdrowiu. Wystarczy tylko udowodnienie, że działanie sprawcy było niezgodne z prawem, ponieważ w przypadku zadośćuczynienia nie ma potrzeby wykazywania wynikającej bezpośrednio zeń szkody majątkowej.

Opracowanie:
Kwidzyn, Słowiańska 13A
tel. 730 800 157
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz