Artykuł sponsorowany

Różne rodzaje wag – wagi handlowe, laboratoryjne i przemysłowe

Różne rodzaje wag – wagi handlowe, laboratoryjne i przemysłowe

Waga wadze nierówna. Wagi to urządzenia, które pomagają nam określić ciężar różnych przedmiotów, substancji, a nawet ludzi. Wykorzystują zjawiska fizyczne, przede wszystkim równoważenie sił. Stosowane są w bardzo wielu dziedzinach i branżach i służą do ważenia przedmiotów o bardzo różnych gabarytach, dlatego wyróżnia się wiele ich rodzajów – od najmniejszych wykorzystywanych w farmacji i firmach jubilerskich, aż po wielkie wagi przemysłowe.

Jakie wagi są najczęściej wykorzystywane?

Najstarszym i najbardziej oczywistym rodzajem wagi jest waga szalkowa, której działanie opiera się na porównaniu wagi przedmiotu z wagą odważników. Jej działanie jest bardzo proste i intuicyjne, ale jest mało precyzyjna, ponieważ jej dokładność zależy od wartości odważników. Wykorzystywana była w handlu chyba od zawsze, ale obecnie nie znajdziemy jej już w sklepach. W tej chwili wykorzystuje się nowoczesne wagi elektroniczne, które są nie tylko łatwe w obsłudze, ale też oferują precyzyjne wskazania. Ponadto wiele wag handlowych ma dodatkowe funkcje umożliwiające wskazanie należności za określony towar – konieczne jest tylko wpisanie odpowiedniego kodu towaru. Wagi te mogą drukować etykiety, bądź być bezpośrednio podpięte do kasy w sklepie, co usprawnia obsługę klienta.

Zakres najbardziej popularnych wag obejmuje od jednego grama do kilkunastu kilogramów, albo w przypadku wag domowych, do ważenia masy ludzkiego ciała – od kilkudziesięciu gramów do maksymalnie 200 kg. Ponieważ często konieczne jest zważenie przedmiotów znacznie mniejszych i lżejszych, lub znacznie przekraczających te wartości, stosuje się wagi specjalistyczne.

Wagi specjalistyczne – laboratoryjne

Laboratoria to miejsca, gdzie precyzja jest szczególnie istotna. Są to też miejsca, gdzie często konieczne jest odmierzanie bardzo małych ilości danej substancji lub przedmiotu. Wagi laboratoryjne, takie jak te dostępne w sklepie Wag-Max, również mają swoje zakresy ważenia:

  • wagi techniczne – o dokładności do 0,1 grama i nośności do 10 kg stosowane są w laboratoriach przemysłowych;
  • wagi analityczne – mają dokładność do 0,01 g i nośność do 1 kg. Stosowane są w farmacji i oprócz dużej dokładności zapewniają ochronę ważonych substancji przed zanieczyszczeniami;
  • wagi półmikroanalityczne – o precyzji sięgającej 0,001 g i nośności do 1 kg. Wymagają ustawienia na specjalnych stołach analitycznych eliminujących drgania, które mogłyby wpłynąć na dokładność pomiaru;
  • wagi mikroanalityczne – o czułości do 0,0001 g i nośności nie przekraczającej 100 g. Umożliwiają dokonywanie obliczeń, ważenie procentowe i gwarantują powtarzalność wyników.

Jak widać różnorodność tych urządzeń pozwala na pełne dostosowanie ich specyfiki do rodzaju potrzebnych prac.

Duże wagi przemysłowe

Na przeciwległym końcu skali znajdują się wagi przemysłowe, niezbędne na wielu etapach procesów produkcji, w transporcie, logistyce, w magazynach i tym podobnych miejscach. Znajdziemy wśród nich:

  • wagi hakowe – stosowane w warsztatach samochodowych, fermach i gospodarstwach rolniczych;
  • wagi paletowe – o dużej odporności na oddziaływanie pyłów, wody i innych zanieczyszczeń, stosowane przede wszystkim w hurtowniach;
  • pomosty wagowe – o udźwigu dochodzącym do kilkunastu ton, służą do ważenia ciężarów przejezdnych, gdzie rodzaj towaru utrudnia zważenie go osobno;
  • wagi platformowe – przystosowane do intensywnego użytkowania, o nośności do 300 kg;
Wagi przemysłowe wykonywane są w taki sposób, by przetrwały wiele cykli ważenia i zwykle posiadają zabezpieczenia przed dostępem osób nieprzeszkolonych do ich użytkowania.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz