Artykuł sponsorowany

Rozliczenie osoby pracującej za granicą

Rozliczenie osoby pracującej za granicą

Każda osoba, również pracownik przebywający za granicą w celach zarobkowych musi raz w roku skontaktować się z krajowym urzędem skarbowym. Przychody z pracy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii czy USA, ale też w każdym innym kraju podlegają rozliczeniu w Polsce. Może dojść, zatem do sytuacji, w której podatnik będzie zmuszony rozliczać się w dwóch krajach, jednak to właśnie w ojczystym kraju obowiązek ten jest bezsprzeczny.

Polski pracownik, a podatki za granicą

Każdy pracodawca za granicą pobiera z wynagrodzenia pracownika zaliczkę na zagraniczny podatek dochodowy. Powoduje to, że pojawia się konieczność rozliczenia się pracownika z tych zaliczek, oraz z kwot wynagrodzenia uzyskanego w danym kraju przed tamtejszym organem skarbowym. Polski pracownik z zasady nie jest traktowany w kraju, w którym obecnie pracuje, jako osoba, która w tym państwie powinna rozliczać się ze wszystkich zarobków. To oznacza, że Polak wyjeżdżający do pracy za granicę, rozliczy przed zagranicznym organem podatkowym zarobki uzyskane w obcym państwie, w którym pracuje. W Polsce natomiast będzie musiał rozliczyć i wykazać wszystkie swoje wynagrodzenia i przychody. Jeżeli na przykład Polak zarabia w 2 państwach to w każdym z nich musi rozliczyć się wyłącznie z zarobków uzyskiwanych na terytorium danego kraju. W Polsce natomiast ma obowiązek złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe i wykazać zarobki ze wszystkich 2 państw. W tej sytuacji warto skorzystać z usług biura rachunkowego, które w sprawny sposób przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty dla urzędu skarbowego.

Rozliczenie podatku w Polsce

Pracownik, który podjął pracę za granicą jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej w kraju, w którym świadczy stosunek pracy. Zarobek zagraniczny należy rozliczyć też w Polsce. Obowiązek ten dotyczy osób, które są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli posiadają w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych lub przebywają na terytorium Polski dłużej niż 182 dni w roku. W rozliczeniu podatkowym osób fizycznych pomocne będzie biuro księgowe, które przygotuje dla podatnika będącego polskim rezydentem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Taka umowa jest zawierana przez Polskę z krajem, w którym pracownik świadczył pracę i zarabiał. Dzięki tej umowie podatnik nie ma obowiązku dwukrotnego płacenia podatku. W przypadku, kiedy z umowy wynika zasada zwolnienia z progresją, a osoba ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i osiąga dochód, który podlega opodatkowaniu za granicą, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Są to jednak niuanse prawno-księgowe, w których najlepiej orientują się pracownicy biur księgowych, którzy rozliczają pracowników podejmujących pracę za granicą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz