Artykuł sponsorowany

Rozliczanie podatków a transport międzynarodowy – co musisz wiedzieć?

Rozliczanie podatków a transport międzynarodowy – co musisz wiedzieć?

Transport międzynarodowy obejmuje przewóz towarów przez jeden z krajów Unii Europejskiej i kraj trzeci, zakładając, że pewien odcinek trasy przebiega przez terytorium Polski. Usługi transportowe wykonywane na rzecz podatnika rozliczane są w myśl ustawy o VAT. Przyjrzyjmy się, jak wygląda rozliczanie podatków w przypadku realizacji usługi na rzecz firmy oraz osób fizycznych.

Transport międzynarodowy stale się rozwija

Transport towarów na terenie Unii Europejskiej nie różni się niczym od standardowych usług wewnątrzwspólnotowych. W celu ustalenia zasad opodatkowania przedsiębiorca musi odnieść do artykułu 28b ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl zapisów ustawowych miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. W przypadku gdy usługi są świadczonego dla stałego miejsca działalności, które jest inne niż siedziba podatnika, obowiązek podatkowy dotyczy stałego miejsca prowadzenia działalności. Również wtedy, gdy podatnik nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, za miejsce świadczenia i opodatkowania usługi uznaje się miejsce zamieszkania usługobiorcy.

W praktyce oznacza to, że gdy polska firma świadczy usługi transportu towaru z Polski na Francji, na rzecz podatnika nie posiadającego stałej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, usługa będzie podlegała opodatkowaniu na terenie Niemiec. Praktycznie rzecz ujmując, polscy przewoźnicy świadczący usługi transportowe będą musieli opodatkować transakcje w kraju docelowym.

Strony transportu międzynarodowego

Korzystając z usług profesjonalnej firmy transportowej, takiej jak Wolant Transport międzynarodowy Paweł Wolanin, zleceniodawca może liczyć na pomoc w kwestii rozliczeń i interpretacji podatkowej. Istnieją cztery możliwe relacje dotyczące transportu międzynarodowego:

  • podatnik z Polski i podatnik z Unii Europejskiej
    Miejsce opodatkowania j.w.  Nie podlega opodatkowaniu.
  • podatnik z Polski i osoba prywatna z Unii Europejskiej
    Miejsce opodatkowania j.w. Stawka VAT wynosi 23%.
  • podatnik z Polski i podatnik spoza Unii Europejskiej
    Miejscem opodatkowania jest kraj siedziby/stałego prowadzenia działalności nabywcy. Nie podlega opodatkowaniu.
  • podatnik z Polski i osoba prywatna spoza Unii Europejskiej
    Miejscem opodatkowania jest kraj, w którym transport się rozpoczyna (uwzględniając pokonane odległości). Nie podlega opodatkowaniu.      

Opracowanie:
Czerteż 157
tel. 661 117 150
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz