Artykuł sponsorowany

Rozgraniczenie nieruchomości – co oznacza i na czym polega?

Rozgraniczenie nieruchomości – co oznacza i na czym polega?

Podczas zakupu, modernizacji lub użytkowania nieruchomości nierzadko pojawiają się między sąsiadami lub współwłaścicielami spory dotyczące jej granic, wynikające z niedokładnych lub niekompletnych danych w księgach wieczystych oraz dokumentacji działek. Z pomocą przychodzi wówczas geodeta, który dokonuje ponownych pomiarów w terenie. W naszym artykule przeanalizujemy, czym jest i na czym polega procedura rozgraniczenia nieruchomości.

Zgodnie z Art. 29 rozdziału 6. Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, rozgraniczanie nieruchomości, określane też jako rozgraniczenie, służy ustaleniu przebiegu jej granic przez zlokalizowanie punktów oraz linii granicznych, utrwalenie ich znakami granicznymi na gruncie, a także sporządzenie dokumentacji geodezyjnej na potrzeby dalszego postępowania.

Rozgraniczenie nieruchomości w praktyce

Procedurze rozgraniczenia nieruchomości nie muszą podlegać wszystkie granice, lecz jedynie te, które są przedmiotem sporu. Wójtowie lub burmistrzowie gmin wszczynają postępowanie z urzędu albo na pisemny wniosek właściciela, zawierający komplet niezbędnych dokumentów, poświadczających prawo do danej nieruchomości, a także wypis z rejestru gruntów, wyciąg z ksiąg wieczystych i kopię mapy ewidencyjnej wraz z adnotacjami.

Kolejnym etapem rozgraniczenia nieruchomości jest dokonanie pomiarów w terenie przez geodetę, upoważnionego przez wójta. Jak podkreśla Krzysztof Pluta z biura Usług Geodezyjnych Geopluta: zadaniem geodety jest skompletowanie wszelkich istniejących danych zawierających informacje na temat przebiegu spornych linii – jeśli nie ma jednoznacznych śladów ani map, strony składają przed nim stosowne oświadczenia, na podstawie których powstaje akt ugody albo protokół graniczny.

Decyzja o rozgraniczeniu nieruchomości

Ostateczną decyzję, dotyczącą rozgraniczenia spornej nieruchomości, wydaje wójt lub burmistrz, po dokonaniu wnikliwej analizy danych, zgromadzonych przez geodetę. Jeśli materiał dowodowy jest kompletny i nie pozostawia żadnych wątpliwości, wójt zleca włączenie dokumentacji do krajowych zasobów kartograficznych i geodezyjnych, zaś w przypadku zaistnienia nieprawidłowości, geodeta wzywany jest do korekty.

Strony sporu mogą w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji zakwestionować ją i skierować ponowną prośbę o rozpatrzenie do sądu. W takiej sytuacji postępowanie administracyjne zostaje umorzone, zaś geodeta przekazuje zebraną dokumentację – w szczególności tą dotyczącą stanu sprzed zaistnieniem sporu, właściwym organom sądowym.

Opracowanie:
Ostrzeszów, Zamkowa 26
tel. 601 560 164
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz