Artykuł sponsorowany

Rozdzielność majątkowa małżonków, jakie są jej główne cechy?

Rozdzielność majątkowa małżonków, jakie są jej główne cechy?

Rozdzielność majątkowa potocznie określana jest mianem intercyzy. Dotyczy ona bezpośrednio małżonków pragnący zachować odrębny majątek w trakcie trwania ich związku. Oznacza to, że w momencie pojawienia się na przykład długu, każdy z nich odpowiada za niego w sposób indywidualny. Rozdzielność majątkowa może zostać przygotowana w dwojaki sposób: na mocy zapisu w utworzonym akcie notarialnym, bądź w oparciu o orzeczenie wydane przez sąd.

W sytuacji, gdy związek małżeński został zawarty w tradycyjny sposób, dobra materialne (majątkowe) obu małżonków stają się bezsprzecznie wspólne. Ustanowienie odrębności majątkowej pomiędzy dwojgiem ludzi może powstać tuż przed złożeniem ślubnej przysięgi, jak również w każdej chwili trwania związku małżeńskiego. Umowa tego właśnie typu zazwyczaj powstaje w profesjonalnej kancelarii prawnej zajmującej się między innymi prawem rodzinnym. W takim miejscu prawnik posiadający odpowiednie uprawnienia i doświadczenie (czyli notariusz) tworzy intercyzę w formie aktu notarialnego mówiącą o rozdzieleniu wspólnych dóbr materialnych.

W momencie, gdy intercyza podpisywana jest już przez małżeństwo, ich wspólny majątek zamienia się w tak zwaną współwłasność ułamkową. Należy pamiętać, że podział majątku nie działa wstecz, lecz obowiązuje on od w chwili utworzenia umowy, lub od terminu późniejszego, który został ujęty w treści powstałego porozumienia. Do powstania odpowiedniego dokumentu notarialnego mówiącego o rozdzielności wspólnego majątku należy przygotować akt małżeństwa – w kwestii istniejącego już małżeństwa. Co więcej, całkowita zgoda obydwóch stron jest niezwykle istotna w celu przeprowadzenia tego typu działań, ponadto małżeństwo musi być zgodne odnośnie do systemu podzielenia ich obecnych dóbr materialnych.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd.

W życiu małżonków mogą pojawić się sytuacje, kiedy obie ze stron nie są w stanie (nie chcą) nawiązać porozumienia w kwestii intercyzy, w związku z tym, sprawa może zostać skierowana do sądu. Zazwyczaj dzieje się to w chwili, gdy z tylko jednej ze stron zależy, aby utworzyć dokument zawierający informacje o powstałej rozdzielności majątkowej. Według prawa Polskiego istnieje kilka ważnych powodów powstałych w związku, z którymi któryś z małżonków może domagać się podpisania intercyzy. Jednak tylko sąd może zadecydować czy dane warunki zostały spełnione i czy rozdzielenie majątku jest możliwe. Jedną z takich sytuacji może być sprawa rozwodowa, która ciągnie się przez wiele lat. Zwłaszcza taka w trakcie, której małżonkowie walczą o opiekę nad dziećmi czy przyznanie się którejś ze stron do winy rozpadu ich związku.

Rozdzielność majątkowa zalety i wady.

Podział dóbr na poziomie wspólnego majątku ma tyle samo wad co zalet. Tego typu działanie jest doskonałą formą ochrony jednej ze stron w chwili pojawienia się długu wynikającego z niespłaconej pożyczki małżonka. W ten sposób dłużnik odpowiada w sposób indywidualny wobec swego wierzyciela. Natomiast dużą wadą podpisanej intercyzy jest budowanie majątku w samodzielny sposób. Dlatego w momencie rozwodu małżonków strona zajmująca się w głównej mierze domostwem, zwykle jest mocno poszkodowana. Dlatego wszelkie wątpliwości związane z ustanowieniem rozdzielności majątkowej warto rozwiać poprzez zaczerpnięcie odpowiednich informacji u osób posiadających właściwą wiedzę. Kancelaria adwokacka Alicji Sandomierskiej jest właśnie takim miejscem, w którym w bardzo rzetelny sposób przeprowadzane są wszelkie działania związane z rozdziałem majątku obojga małżonków.

Opracowanie:
Wrocław, Tęczowa 80 lok. 2B
tel. 693 515 595
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz