Materiał Partnera

Rozdzielnica budowlana, a rozdzielnica mieszkaniowa - różnice.

Rozdzielnica budowlana, a rozdzielnica mieszkaniowa - różnice.

Rozdzielnice elektryczne to ważne elementy sieci elektrycznych, które zawierają różnego rodzaju urządzenia i podzespoły. Służą one do łączenia, przerywania i rozdziału obwodów elektrycznych. Są łączone ze stycznikami, przekaźnikami, urządzeniami ochronnymi, pomiarowymi i regulacyjnymi. Czym różnią się rozdzielnice budowlane od rozdzielnic mieszkaniowych?

Rozdzielnica budowlana – charakterystyka

Rozdzielnice elektryczne w każdym przypadku dobierane i konstruowane są zgodnie z potrzebami konkretnego obiektu. Nie istnieje więc jedna koncepcja rozdzielnicy idealnej – logiczne jest, że inne będą potrzeby domu jednorodzinnego, inne biurowca itd. Rozdzielnice budowlane to wbrew pozorom nie tylko rozdzielnice, które wykorzystywane są na placach budowy. Rozdzielnice budowlane, tzw. eRBetki, to rozdzielnice wykorzystywane także w budynkach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej, czy przy zasilaniu imprez masowych. Są to więc po prostu duże rozdzielnice, które głównie dostarczają energię elektryczną, zabezpieczają instalację przed zwarciami oraz przeciążeniami. Im więcej gniazd w rozdzielnicy, tym większe daje ona możliwości. Typowe rozdzielnice budowlane powinny charakteryzować się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, jak wilgoć, kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Powinny być szczelne i trwałe – ich obudowy wykonuje się z metalu lub materiałów termoutwardzalnych. Podstawowe wyposażenie rozdzielnicy budowlanej to rozłącznik izolacyjny, wyłączniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprącowe, gniazda wtyczkowe oraz układy pomiaru trzyfazowego.

Typowa rozdzielnica mieszkaniowa

W budynkach mieszkalnych oraz lokalach usługowych najczęściej wykorzystywane są rozdzielnice tablicowe, tymczasem rozdzielnice budowlane to rozdzielnice skrzynkowe lub szafowe. Rozdzielnice mieszkaniowe mogą być osadzane na powierzchni ściany lub we wnękach. Jak mówi nam przedstawiciel firmy BIGI ze Studzienic, rozdzielnice mieszkaniowe możemy podzielić na grupy w zależności od ich funkcji – mówimy o rozdzielnicach administracyjnych, piętrowych i bezpośrednio mieszkaniowych. Ich nazwy same w sobie wskazują, gdzie są one montowane i czemu służą. Rozdzielnice administracyjne są montowane na budynkach wielorodzinnych. Z nich zasilane i zabezpieczane są np. obwody klatek schodowych, korytarzy, strychów, piwnic itd. Rozdzielnice piętrowe są przeznaczone do zasilania mieszkań, które zlokalizowane są na danej kondygnacji. Rozdzielnicami mieszkaniowymi bezpośrednio nazywamy te, które montowane są w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, a także w obiektach jednorodzinnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz