Artykuł sponsorowany

Rozbiórka obiektów budowlanych - procedura zgłoszenia i etapy postępowania

Rozbiórka obiektów budowlanych - procedura zgłoszenia i etapy postępowania

Przebieg rozbiórki budynku jest związany z jego wielkością oraz rodzajem prac rozbiórkowych. Na początku należy przygotować odpowiedni wniosek, aby zgłosić dany obiekt do wyburzenia. Jednak istnieją wyjątki, przy których takie pozwolenie nie jest koniecznością. Sprawdź, jakie budynki nie wymagają takiej procedury oraz jakie można wyróżnić podstawowe etapy rozbiórki.

Jak przebiega proces wyburzania budynku?

Rozbiórce podlegają budynki nieużytkowane, niewykończone oraz samowolnie wybudowane. Również zakłady przemysłowe i transportowe często są zgłaszane do wyburzenia. Prace rozbiórkowe przebiegają zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem oraz według ściśle ustalonej kolejności:

  1. Wygrodzenie terenu.

  2. Sprawdzenie poprawności odłączenia od rozbieranego budynku.

  3. Rozbiórka urządzeń i sieci instalacyjnych.

  4. Rozbiórka okien i drzwi.

  5. Rozbiórka ścianek działowych.

  6. Rozbiórka dachu.

  7. Rozbiórka stropu.

  8. Rozbiórka ścian.

Pierwszy etap dotyczy zachowania bezpieczeństwa podczas rozbiórki. Po usunięciu instalacji, okien i drzwi, kolejne prace przebiegają w kierunku od góry do dołu. Rozbiórka dachu zaczyna się od likwidacji kominów, rynien i obróbki blacharskiej. Przedostatnim etapem rozbiórki obiektów budowlanych jest demontaż ścian. Na sam koniec pozostaje zasyp piwnicy oraz wyrównanie i uporządkowanie terenu.

Zgłoszenie a pozwolenie na rozbiórkę

Pozwolenie na rozbiórkę nie jest potrzebne dla budynków niższych niż 8 m, usytuowanych w mniejszej odległości od granicy działki niż połowa ich wysokości i niebędących zabytkiem. Wystarczy jedynie zgłosić odpowiedni wniosek do starostwa powiatowego. Po upływie 30 dni rozbiórkę może przeprowadzić firma budowlana, taka jak „Kop” Roboty Ziemne Roman Krasowski. Obiekty wpisane do rejestru zabytków natomiast wymagają wystąpienia do generalnego konserwatora zabytków o wydanie decyzji skreślającej dany budynek z listy. Następuje to tylko wtedy, gdy obiekt jest bardzo zniszczony i nie sposób go wyremontować. Pozwolenie na rozbiórkę muszą mieć również budynki gospodarcze o powierzchni większej niż 25 m2, wyższe niż 8 m lub stojące blisko granicy działki.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz