Materiał Partnera

Rower miejski i turystyczny - podobieństwa i różnice

Rower miejski i turystyczny - podobieństwa i różnice

Coraz częściej rower służy nam nie tylko w trakcie weekendowych wypadów za miasto lub kilkudniowych wycieczek lecz również jako środek transportu, zastępujący auto w codziennej komunikacji po aglomeracji miejskiej. Dlatego to właśnie rowery miejskie oraz turystyczne najczęściej spotykamy na naszych drogach. Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice? Sprawdź w naszym krótkim przewodniku.

Oba modele rowerów charakteryzują się najczęściej 28 calowymi kołami, szeroką kierownicą, wygodnym siodełkiem oraz krótką ramą, dzięki czemu ich użytkowanie jest komfortowe i bardzo wygodne, niezależnie od nawierzchni. Oba modele zaprojektowane zostały bowiem w sposób jak najbardziej ergonomiczny, po to, aby zapewnić ich użytkownikom maksymalną wygodę. Oprócz podobieństw występują między nimi także znaczne różnice, bo chociaż rower miejski i turystyczny stworzony został z myślą o rekreacyjnej oraz użytkowej funkcji roweru, każdy z nich spełnia nieco inne zadania. Aby dobrze zrozumieć różnice i podobieństwa między nimi, przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

Rower miejski

Tego typu tradycyjny rower, popularnie zwany „holenderką”, zbudowany jest najczęściej na kołach 28, 27 lub 26 calowych, z giętą, szeroką kierownicą, krótką ramą oraz szerokim siodełkiem, które umożliwia komfortową jazdę w wyprostowanej pozycji. Aby ułatwić poruszanie się po mieście, posiada lampki, zasilane z dynama, nóżkę, bagażnik tylny oraz koszyk. Od roweru turystycznego różni się kształtem ramy. Wyróżnić bowiem można w rowerach miejskich dwa jej rodzaje: damską i męską. Rama męska posiada rurę mocowaną z jednej strony do górnej części główki ramy, a z drugiej do górnej części rury podsiodłowej. Górna rura damki z kolei została znacznie obniżona w celu wygodniejszego wsiadania, ponadto na rowerze damskim jeździ się w bardziej wyprostowanej pozycji. W przeciwieństwie do rowerów turystycznych, większość modeli rowerów miejskich nie posiada przerzutni. Idealne do przemieszczania się po ulicach i ścieżkach rowerowych miejskich aglomeracji, na stałe wrosły w krajobraz miast, przyczyniając się do poprawy jakości środowiska. Szeroki wybór rowerów miejskich znajdziemy w centrum rowerowym Polbike, oferującym klientom rowery własnej marki Saveno.

Rower turystyczny

Rower turystyczny to rower przeznaczony na dłuższe wyprawy, często po drogach o nieutwierdzonej nawierzchni; stąd jego większe przystosowanie do trudnych warunków jazdy, niż roweru miejskiego. Bogatsze jest ich wyposażenie w, między innymi w błotniki, sakwy czy bagażniki. Rowery te posiadają osprzęt wysokiej jakości oraz dużą liczbę przerzutek. Są niezwykle trwałe i niezawodne, a także bardzo wygodne w użytkowaniu, ze względu na niską masę. Przeznaczone na wielodniowe wycieczki, czy nawet kilkutygodniowe wyprawy, posiadają możliwość zamontowania dużej ilość sakiew oraz bagażników.  

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz