Materiał Partnera

Rosyjskie i radzieckie marki samochodów

Rosyjskie i radzieckie marki samochodów

Samochody marek zza wschodniej granicy – zarówno współczesnej, jak i sprzed trzydziestu lat – rzadko można spotkać na polskich drogach. A szkoda – rosyjska, a wcześniej radziecka, myśl techniczna ma wiele do zaoferowania, szczególnie fanom motoryzacji o specyficznym guście. Wciąż są także specjaliści, którzy podejmują się naprawy takich pojazdów oraz są w stanie sprowadzić lub zregenerować części do nich. Jakie są najpopularniejsze marki rosyjskich i radzieckich samochodów?

Wschodnia motoryzacja

Za naszą wschodnią granicą jeździ wiele aut wyprodukowanych w Rosji lub ZSRR. Mało kto wie, że wciąż – i to nierzadko – można je spotkać na ulicach Polski. Odznaczają się oryginalnym wyglądem, zupełnie różnym od zachodnich produkcji oraz nierzadko… niską ceną, dlatego wciąż nie wyparły ich samochody niemieckich, skandynawskich czy azjatyckich marek.

Na szczęście ich naprawa i konserwacja nie jest problemem. Jeśli samochód, nawet starej produkcji rosyjskiej czy radzieckiej się zepsuje, w łatwy sposób można kupić do niego części lub zregenerować niektóre elementy. Wystarczy skontaktować się z firmą Kazamot Bis.

IFA

Marka IFA to cała gama pojazdów produkcji radzieckiej, które znane są z opowieści pokolenia obecnych 50-60latków. Należą do niej m.in.: ciężarowe Robury, rodzinne Trabanty, luksusowe Wartburgi, hippisowskie Barkasy czy futurystyczne Melkusy. Wciąż można je spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

KAMAZ

KAMAZ to marka rosyjskich samochodów ciężarowych, które wciąż można spotkać na terenach całej Europy. Również Polscy właściciele firm transportowych mają je w swoich flotach. Są to bowiem różnej wielkości i zastosowania pojazdy, przeznaczone do przewozu towarów. Marka istnieje od 1976 roku i jest popularna głównie w Rosji i Azji do dziś.

KrAZ

Pierwszy KrAZ został wyprodukowany w ZSRR na terenie dzisiejszej Ukrainy. To także marka samochodów ciężarowych, które kiedyś były ważną częścią wyposażenia Ludowego Wojska Polskiego. Dziś pod tą marką sprzedawane są zarówno różnego typu samochody ciężarowe, jak i wojskowe pojazdy opancerzone.

MAZ

Radziecka, a teraz Białoruska marka MAZ to producent ciężarówek, autobusów i trolejbusów. Pojazdy te, służące do celów komunikacji zbiorowej, wciąż są często spotykane w polskich miastach, w tym Białymstoku, Tczewie czy Kielcach. Ich cena skusiła także przewoźników prywatnych na Górnym Śląsku.

ZiŁ

Radzieckie, a dziś rosyjskie samochody marki ZiŁ to bardzo różnorodna gama pojazdów. Są to zarówno auta opancerzone, przeznaczone do ochrony polityków, samochody luksusowe, jak i autobusy i ciężarówki.

Ural

Ural to radzieckie ciężarówki, które służyły Armii Radzieckiej przez długie lata. Niektóre modele służyły do transportu zaopatrzenia, inne posiadały pod podwoziem wyrzutnie rakiet!

Fortschritt Landmaschinen

Fortschritt to jedna z najważniejszych marek producentów maszyn rolniczych. Do dziś kombajny czy traktory pod tym logo, sprzedawane teraz przez Niemców, można spotkać na polskich wsiach.

Opracowanie:
Solec Kujawski, Kopernika 18a
tel. 52 387 35 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz