Artykuł sponsorowany

Rośliny doniczkowe, które są łatwe w uprawie

Rośliny doniczkowe, które są łatwe w uprawie

Kwiaty to wspaniały dodatek do domu. Zdobią wnętrza, są źródłem tlenu, a niektóre także gatunki oczyszczają powietrze z toksyn. Niestety, nie każdy ma „rękę do roślin”. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich zrezygnować. Istnieje całkiem sporo gatunków kwiatów doniczkowych, które są proste w uprawie. Oto pięć przykładów takich roślin. Są one idealne dla początkujących, zabieganych lub tych, którzy uważają, że nie mają szczęścia do kwiatów.

Pięć wytrzymałych roślin doniczkowych

O kaktusie słyszał chyba każdy. Kaktusy to dość szeroka grupa roślin obejmująca gatunki, które rosną zarówno w trudnych rejonach pustynnych, jak i miejscach o dużej wilgotności. Mogą mieć różne wymagania, jednak łączy je jedno – są dość proste w uprawie i wytrzymałe. Większość z nich wymaga umiarkowanego podlewania i słonecznego stanowiska. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę, czy dany gatunek nie ma specjalnych wymagań.

Kolejnym kwiatem doniczkowym bajecznie prostym w uprawie jest zamioculcas. Jest to roślina, którą często można zobaczyć w centrach handlowych, biurach, a także prywatnych mieszkaniach. Jego cechą charakterystyczną są ciemnozielone błyszczące liście. Zamioculcas jest odporny na niedobory światła, wody — wytrzyma praktycznie w każdych warunkach. Roślina jedynie źle reaguje na niską temperaturę (mrozy, przymrozki), tak więc planując przeprowadzkę zimą, należy ją dobrze zabezpieczyć. Do innych wytrzymałych roślin doniczkowych można zaliczyć także:

  • Aloes. Lubi umiarkowane podlewanie i słoneczne stanowiska. Ponadto można go wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków, np. maseczek.

  • Juka. Ze względu na długie, sztywne i ostro zakończone liście przypomina nieco małą palmę. Juki lubią słoneczne stanowiska i umiarkowane podlewanie.

  • Sansewieria. Wymaga skromnego podlewania, dobrze czuje się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w ciemniejszych miejscach.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Kwiaty doniczkowe warto kupić od dobrego dostawcy, np. w Centrum Ogrodniczym Perystyl z Tarnowa, w województwie małopolskim. Rośliny z takich miejsc, w przeciwieństwie do tych z marketu, są lepszej jakości. Tuż po zakupie kwiatka w doniczce, należy go od razu przesadzić. Przesadzanie warto też praktykować raz na rok, najlepiej na wiosnę, a także wtedy, gdy roślina tego potrzebuje, np. gdy bardzo szybko się rozrasta. Podczas pracy warto pamiętać o drenażu – z keramzytu, kamieni lub innych produktów i odpowiednim podłożu (choć gatunki proste w uprawie poradzą sobie również w ziemi uniwersalnej). W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, warto zastosować nawóz do kwiatów, najlepiej nawóz do roślin zielonych. Tak zaopiekowane rośliny powinny odwdzięczyć się pięknym i zdrowym wyglądem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz