Materiał Partnera

Rolety dzień i noc - jak działają?

Rolety dzień i noc - jak działają?
Rolety dzień i noc to estetyczna i funkcjonalna dekoracja okienna, która w prosty sposób zapewnia maksymalne zaciemnienie lub przeciwnie – wpuszcza promienie słoneczne do pomieszczenia. Tego typu rolety (do kuchni, sypialni, salonu itp.) są łatwe w montażu i zależnie od ich rodzaju mogą być wolnowiszące bądź montowane w kasecie. Dowiedz się, czemu warto zamontować rolety dzień-noc oraz jakie konkretnie wyróżnia się ich rodzaje.

Dekoracje okienne: Jak działają rolety dzień/noc?

Rolety dzień i noc (inaczej także rolety laterne) to idealna ozdoba okna, która zastępuje zarówno firany, jak i zasłony oraz żaluzje. Ich nowoczesny design prezentuje się niezwykle estetycznie, a do tego gwarantuje pełną prywatność. Rolety dzień i noc zbudowane są z poziomych pasów, które naprzemiennie wykonane zostały z tkaniny zaciemniającej (gęsto tkana) oraz transparentnej (delikatna siatka lub woal). Klasyczne pasy są wąskie, położone od siebie w jednakowych odległościach, mogą być też bardzo szerokie (nowość! Wersja XL) stosowane w roletach wielkogabarytowych. Ponadto, tkanina rolety umieszczona jest na dwóch rolkach, które dzięki standardowemu mechanizmowi można dowolnie przemieszczać. Jeśli tkanina rolety zostanie ustawiona na zaciemniające pasy, to nie będzie przepuszczać promieni słonecznych i idealnie sprawdzi się na noc lub zawsze wtedy, gdy chce się zadbać o swoją prywatność. Z kolei ustawiając rolety na pasy tkaniny transparentnej umożliwia się przenikanie przez nią promieni słonecznych, co sprawdza się w ciągu dnia. Warto podkreślić, że rolety dzień i noc umożliwiają także pełne zwinięcie, co jest dobrym rozwiązaniem np. podczas mycia okien. Ponadto, można je również podnieść na określoną wysokość – np. do połowy okna. Umożliwia to niezawodny mechanizm samoblokujący.

Rolety dzień i noc – rodzaje

Rolety laterne mogą mieć różne rodzaje, od których zależy np. sposób ich montażu. Przede wszystkim wyróżnia się klasyczne rolety dzień-noc (np. z firmy Spin Bobko i Staniewski z Kołbaskowa), które montowane są do ściany lub sufitu za pomocą profilu nośnego (montażowego) i klipów montażowych. Tego typu rolety wolnowiszące znajdują zastosowanie na dużych oknach. Innym rodzajem są rolety okienne mini, które także są wolnowiszące, ale mocowane są na bezinwazyjnych mechanizmach z tworzywa sztucznego (np. haczyki lub przyssawki do okna). Popularne są także rolety w kasecie, które montowane są w specjalnej, przylegającej do szyby ramie. Wszystkie rodzaje mogą stanowić jednocześnie rolety na wymiar i świetnie sprawdzać się w każdym pomieszczeniu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz