Materiał Partnera

Rolety czy żaluzje? Wady oraz zalety obu rozwiązań

Rolety czy żaluzje? Wady oraz zalety obu rozwiązań

Wybór aranżacji okien w naszych domach jest motywowany zazwyczaj osobistymi preferencjami i zmysłem estetycznym. Jednak przy nieustannym rozwoju możliwości i stosowanych materiałów, coraz trudniej jest dokonać wyboru. W takim przypadku częściej decyzję podejmujemy na podstawie porównania zalet i wad konkretnego rozwiązania. Przyjrzyjmy się, jak w tym zestawieniu wypadają dwa najpopularniejsze.

Sprawdzone żaluzje

Chociaż rolety dorównują im popularnością, żaluzje okienne wcale nie tracą swojej pozycji. Jeszcze do niedawna produkowane były wyłącznie z aluminium, ale teraz na rynku dostępne są modele wykonane z tworzyw sztucznych, drewna, a nawet skóry. Szeroki wybór pokryć okiennych, okien i drzwi ma w swojej ofercie firma Raphael Chełmno.

Żaluzje okienne mogą być łatwo dopasowane do kształtu i rozmiaru każdego okna. Ich głównym zadaniem, jak wszystkich osłon okiennych, jest regulacja stopnie nasłonecznienia w pomieszczeniach. W tym zakresie żaluzje mają większe możliwości niż rolety. Poziome lamelki wykorzystywane w ich konstrukcji obracają się pod kątem stu osiemdziesięciu stopni, co pozwala uzyskać pełne zaciemnienie.

Osłony okienne pełnią także ważną rolę w zapewnieniu komfortu cieplnego związanego z nasłonecznieniem. O ile w chłodne dni żaluzje sprawdzają się doskonale, to ich materiał łatwo ulega nagrzaniu pod wpływem słońca, co negatywnie wpływa na klimat w pomieszczeniu.

Proste linie, nowoczesne materiały, z jakich wykonywane są żaluzje, wpływają na charakter wnętrza, któremu dodają nowoczesności. Jako dekoracja mogą zastąpić tradycyjne firany i zasłony – szczególnie wysokie walory estetyczne mają te wykonane z drewna czy skóry. Jeśli rezygnujemy z firan na rzecz żaluzji, zaletą będzie to, że nie musimy ich podnosić, by wpuścić światło do pomieszczenia, dzięki czemu okno nie pozostanie nieatrakcyjnie odsłonięte. Pozwoli to nam tez wyeksponować parapety, na których możemy ustawić kwiaty lub inne dekoracje. Wadą tego rozwiązania jest jednak trudność, jaką sprawia utrzymanie lamelek w czystości.Stylowe rolety

Wykonane z tkanin wysokiej jakości rolety wewnętrzne stanowić będą stylowe uzupełnienie każdego wnętrza. Dostępne w wariantach z falbanami, w wielu wzorach oraz kolorach sprawdzą się bardziej tradycyjnych aranżacjach wnętrz, gdzie dodadzą ciepła. Wykorzystane materiały odporne są na deformację i blaknięcie, co sprawia, że służyć nam będą przez lata. Również utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze niż w przypadku żaluzji.

Rolety wewnętrzne pozwalają uzyskać lepszy klimat w pomieszczeniu, ponieważ ich materiał nagrzewa się mniej niż aluminium w upalne dni. Równie dobrze sprawdzają się też w niższych temperaturach.

Wada rolet ujawnia się, gdy chcemy zastąpić nimi firany. Po całkowitym podniesieniu pozostawiają one okno odsłonięte, co pozwala dokładnie zobaczyć pomieszczenie z zewnątrz, a ponadto wygląda nieestetycznie. Ratunkiem w tym przypadku będą dekoracyjne warianty w postaci na przykład rolet rzymskich.

Opracowanie:
Nowe Dobra 83A
tel. 883 080 850
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz