Materiał Partnera

Rolety czy żaluzje? Czym najlepiej osłaniać okna przed słońcem?

Rolety czy żaluzje? Czym najlepiej osłaniać okna przed słońcem?

Wybór osłon okiennych jest na rynku bardzo duży. Wszystko jednak sprowadza się zwykle do jednego pytania – rolety czy żaluzje? I jedne, i drugie mają swoje wady i zalety. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w wielu różnych wnętrzach. Decydując się na osłony okienne, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim ich funkcjonalność. Które z rozwiązań wypada lepiej pod tym względem?

Dyskretnie i elegancko

Osłony okienne towarzyszą człowiekowi od wieków. Z rolet, podobnych do tych, które dziś znajdziemy w naszych mieszkaniach, korzystali już starożytni Egipcjanie. Chcąc chronić się przed intensywnym światłem, wykonywali osłony przy pomocy naciąganej trzciny. Dzisiaj rolety mogą być dyskretną, nieprzykuwającą wzroku osłoną przed światłem, ale na rynku dostępne są też modele, które sprawdzą się jako piękna dekoracja. Rolety powstają z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, albo z sztucznych włókien – poliestru i poliamidu. Żeby dobrze spełniały swoją rolę, pokrywa się je specjalną warstwą ochronną, zapobiegającą nadmiernemu zabrudzeniu i różnego rodzaju deformacjom. Klasyczne rolety są raczej proste. Znacznie bardziej efektowne są rolety rzymskie, wykonane z tkaniny, która składa się w efektowną harmonijką lub fałdy. Takie rolety mogą być ozdobą każdego pomieszczenia.

Zapanuj nad światłem

Jak już wspomnieliśmy, ojczyzną rolet jest starożytny Egipt. Tymczasem żaluzje mogą się poszczycić równie długą historią, z tą różnicą, że wykonywano je już setki lat temu w Japonii. Rolety konstruowane były z drewna bambusowego – podobne rozwiązanie znajdziemy dziś w wielu sklepach, bo bambusowe osłony znów są w modzie. Największą zaletą żaluzji jest to, że dają nam możliwość bardzo precyzyjnego kontrolowania natężenia światła. Żaluzje składają się z małych listewek, które obracają się o 180 stopni. Dzięki temu możemy kontrolować, ile światła będzie wpadać do pokoju – możemy okno zasłonić całkowicie albo zostawić mniejsze lub większe prześwity, przez które będzie wpadać światło. Jakiś czas temu na rynku dostępne były tylko żaluzje aluminiowe, które miały jedną wadę – pod wpływem promieni słonecznych rozgrzewały się i powodowały podnoszenie się temperatury w pomieszczeniu. W trakcie upałów było to nie do zniesienia. Na szczęście to rozwiązanie odchodzi już do lamusa – teraz popularne są żaluzje drewniane – często bambusowe albo wykonane z tworzyw sztucznych, zabezpieczonych przed działaniem słońca. Znajdziemy je w ofercie firmy Renoma.

Tak jak lubisz

O zaletach już wspomnieliśmy, teraz czas się przyjrzeć wadom obu rozwiązań. W przypadku rolet problemem na pewno jest brak możliwości precyzyjnego regulowania oświetlenia. Jeśli więc zależy nam na tym, by każdy promień słoneczny mieć pod ścisłą kontrolą, lepiej zdecydować się na żaluzje. Trzeba jednak pamiętać, że te wykonane z aluminium mogą znacznie podnieść temperaturę w naszym pokoju. Poza tym żaluzje dość trudno wyczyścić. Można sobie z tym poradzić, stosując specjalną szczotkę.

Opracowanie:
Warszawa, Surowieckiego 8
tel. 22 644 09 64
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz