Roleta zamiast drzwi – gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Rolety zazwyczaj zdobią okna, osłaniając pomieszczenie przed nadmiernym światłem i promieniami słońca. Jednak mogą one znaleźć także zupełnie inne zastosowanie. Jesteś zwolennikiem niecodziennych rozwiązań? Przeczytaj, kiedy warto zdecydować się na roletę zamiast drzwi, jaki model wybrać i w jakim mieszkaniu takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.


Kiedy możemy zastąpić drzwi wewnętrzne roletą?
Salon z kuchnią
W nowym budownictwie coraz częściej spotyka się salon połączony z aneksem kuchennym. Jeśli jest on słabo oddzielony od części wypoczynkowej lub po prostu chcemy zasłonić kuchnię na czas gotowania, możemy zdecydować się na zasłony sznurkowe. To subtelne rozwiązanie, które jest eleganckie i nie zabiera zbyt wiele miejsca.
Garderoba w salonie
Marzy Ci się garderoba? Jeśli twój salon posiada odpowiednio głęboką wnękę, możesz ją łatwo zaaranżować. Wystarczy kilka półek i rolety lub żaluzje pionowe, które oddzielą wnękę od pozostałej części salonu. To świetne rozwiązanie, jeśli pokój dzienny ma dużą powierzchnię, a my chcemy wykorzystać ją w 100 %.
Kącik do nauki w pokoju dziecięcym
Rolety okienne znajdą zastosowanie również w pokoju dziecięcym. Powieszone na suficie z łatwością oddzielą biurko od reszty pomieszczenia, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie się skoncentrować na nauce. Za roletą można schować również półki z zabawkami - w ten sposób zachowamy porządek w tej części mieszkania.
Szafa na ubrania
Roleta może również z powodzeniem zastąpić drzwiczki szafy. Wystarczy, że zamontujemy ją na górze szafki za pomocą stalowej linki z klipsami, którą kupimy w markecie budowlanym. Możemy ją również wykonać samodzielnie i przypiąć pinezkami w kolorze tkaniny lub powiesić na drążku wsuniętym w tunelik wykonany u góry rolety.
Jakie rolety wybrać?
Wybierając rolety, które mają zastępować drzwi, mamy pełną dowolność. Możemy zdecydować się na klasyczne rolety montowane do sufitu, rolety bambusowe, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru lub delikatne zasłony sznurkowe. Wspomniane modele nie są wymagające i trudne w utrzymaniu – aby je wyczyścić, wystarczy użyć odkurzacza lub wilgotnej szmatki.
Decydując się na konkretny model, weźmy pod uwagę, w jakim pomieszczeniu chcemy go zamontować. Pamiętajmy, że rolety powinny ładnie współgrać z wystrojem pokoju. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rolety wpasują się w przestrzeń naszego mieszkania, skonsultujmy się z projektantem wnętrz.
Jeśli zależy nam na ożywieniu pomieszczenia, wybierzmy roletę w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Z kolei błękit, fiolet i granat sprawią, że pomieszczenie będzie dawać wrażenie wyciszenia. Ciekawym rozwiązaniem jest dobór rolet na zasadzie kontrastu – wówczas w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu możemy zdecydować się na wzorzyste zasłony i odwrotnie. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na rolety zdobione falbaną.
-
FAKRO ROLETA ZACIEMNIAJĄCA ARF/051 78X118
- Budujemyonline.pl
- 317.83 zł
-
VELUX ROLETA ZACIEMNIAJĄCA DKL MK08 78X140 0705S
- Budujemyonline.pl
- 368.20 zł
-
VELUX ROLETA RHL F06/FK06 66X118 1086
- Budujemyonline.pl
- 160.30 zł
-
VELUX ROLETA ZACIEMNIAJĄCA DKL MK04 78X98 1085SWL
- Budujemyonline.pl
- 320.60 zł
Ile zapłacimy za rolety do mieszkania?
Cena rolet zależy od ich modelu i materiału, z którego zostały wykonane. Rolety mini kupimy za 60-120 złotych, roleta plisowana to z kolei wydatek około 90 złotych. Najtaniej zapłacimy za klasyczne rolety wykonane z materiału – około 30-80 złotych. Warto szukać promocji i kupować rolety w trakcie wyprzedaży – w ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy.