Materiał Partnera

Rola zabawek w rozwoju niemowląt

Rola zabawek w rozwoju niemowląt

Wydawać by się mogło, że rozwijające zabawy przeznaczone są raczej dla starszych dzieci - na pewno nie dla niemowląt. Gdy nasze pociechy podrosną, tak często jak się tylko da, błagają o zakup wymarzonych zabawek. Doskonale wiemy, że dzięki nim poznają świat i zdobywają umiejętności niezbędne w kolejnych latach. Zapominamy jednak, jak ważną funkcję pełnią zabawki już od pierwszych dni życia dziecka.

By dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy, musi być odpowiednio wspierane przez swoich opiekunów. Wpływu zabawek edukacyjnych na malucha w pierwszych miesiącach jego życia nie można bagatelizować. Dlatego też powinniśmy przywiązywać ogromną wagę do odpowiedniego doboru gadżetów - skupić się na tych specjalnie dostosowanych do jego potrzeb rozwojowych. Pierwsza zabawka dla dziecka nie musi być skomplikowana: przede wszystkim powinna dostarczać wielu różnorodnych bodźców.


Zdolności motoryczne – warto wspierać ich rozwój

Co prawda, noworodki umiejętność chwytania zyskują dopiero z czasem, lecz od pierwszych dni ich zdolności poznawcze powinny być wspomagane dotykiem. Nabyte we wczesnym wieku umiejętności motoryczne w późniejszym czasie ułatwią rozwój psychoruchowy. W tych wczesnych dniach, dzięki interakcji z otoczeniem, dziecko ćwiczy sprawność manualną oraz koordynację ruchową. W przyszłości przełoży się to między innymi na szybszą naukę pisania i malowania.

Atrakcyjne zabawki przyciągną uwagę malucha, zachęcą do wyciągania rączek i dotykania faktur zabawek. Urocze pluszaki, takie jak niezwykłe zabawki Ragtales wykonane z delikatnych tkanin – mogą towarzyszyć dzieciom już od narodzin. Ich wyjątkowy wygląd, nawiązujący nieco do stylu vintage, ucieszy także oko rodziców.


Zabawki sensoryczne - sposób na podnoszenie umiejętności

Integracja sensoryczna jest zachodzącym w układzie nerwowym procesem organizacji wrażeń zmysłowych. Odpowiada za prawidłowy rozwój społeczny oraz intelektualny,  pozwala prawidłowo odbierać, a także przetwarzać, różnego rodzaju bodźce. W latach 60. potwierdzony został związek integracji sensorycznej z procesami uczenia się. Wynika stąd, że dziecko, które często bawi się, wykorzystując wszystkie zmysły, lepiej poradzi sobie w kolejnych etapach edukacji.

Zabawki sensoryczne są doskonałym wsparciem dla malucha poznającego świat - pomagają mu podnieść zdolność przetwarzania bodźców. Dzięki nim możliwe jest zapobieganie wszelkim nieprawidłowościom rozwojowym - więc, gdy nasze dziecko szybko sięgnie po odpowiednie zabawki, zwiększą się tym samym jego szanse na wysoką sprawność fizyczną i umysłową. Warto zwrócić uwagę np. na duże, kolorowe zabawki sensoryczne Dolce, uszyte z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału.


Spójrz na świat jak niemowlę

Zabawki sensoryczne od standardowych, szeroko dostępnych propozycji różnią się kształtem, materiałem oraz wydawanymi przez nie dźwiękami. Nie znajdziemy ich w każdym markecie; lepiej poszukać ich w specjalistycznych sklepach, takich jak Blue Street.

Przymierzając się do zakupu, warto wpierw zastanowić się, w jaki sposób nasze maleństwo odbiera świat. Jego zdolność obcowania z otoczeniem jest jeszcze dosyć ograniczona – dziecko rozpoznaje tylko silnie kontrastowe kolory i, bardziej niż różnego rodzaju hałasy, odpowiadają mu odgłosy przytłumione. Mowa o szelestach, brzęczeniu, grzechotaniu i wszelkich delikatnych dźwiękach, nieszkodliwych dla rozwijającego się słuchu.


Angażuj wszystkie zmysły

By odpowiednio działać na wzrok, zabawka powinna posiadać mocne barwy. Jak najbardziej polecane są elementy emitujące lub odbijające światło. Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonana jest maskotka. W rozwijaniu zmysłu dotyku najlepiej sprawdzą się różnorodne faktury - dajmy dziecku poczuć, czym jest szorstkość, gładkość, puszystość, ciepło, zimno... Choć rzadkością w Polsce są jeszcze rozwiązania aktywizujące węch, warto ich poszukać. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dobrze działają na nas przyjemne zapachy.

Zabawki, które stymulują wiele zmysłów - zwane polisensorycznymi - będą również świetnym wyborem. Dostarczą maluchowi rozwijających wrażeń na długie godziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz