Materiał Partnera

Rola szkolenia lotniczego w bezpiecznym kierowaniu śmigłowcem

Rola szkolenia lotniczego w bezpiecznym kierowaniu śmigłowcem

Do uzyskania licencji śmigłowcowej niezbędne jest odbycie profesjonalnego szkolenia i zaliczenie państwowego egzaminu. Solidne przygotowanie teoretyczne i zdobycie praktycznych umiejętności to warunek bezpieczeństwa przyszłego pilota, a także osób, które w znajdą się z nim na pokładzie. Dlaczego tak ważne jest, by kurs odbył się pod okiem doświadczonych instruktorów?

Dla wielu osób restrykcyjne wymogi związane z uzyskaniem licencji lotniczej są czynnikiem zniechęcającym do spełnienia marzeń o wzniesieniu się w przestworza. Tymczasem fachowo przeprowadzone szkolenie tak naprawdę jest najlepszą gwarancją, że nic nie zaskoczy cię podczas podniebnych przygód. Choć samo sterowanie śmigłowcem nie jest być może trudne, pilot musi brać pod uwagę wiele czynników, które potencjalnie mogą utrudniać lot.

Kurs teoretyczny na licencję pilota

Przewidziana ilość godzin szkolenia teoretycznego w kursie na pilota to aż 100 godzin. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę zakres materiału, jaki kursant musi opanować w tym czasie. Zagadnienia omawiane podczas szkolenia obejmują nie tylko zasady lotu, ale też m.in. prawo lotnicze, meteorologię, nawigację i łączność.

Umiejętność posługiwania się przyrządami nawigacyjnymi, zdolność oceniania pogody i szybkiego reagowania na zmiany warunków atmosferycznych, znajomość obsługi urządzeń do nawiązywania łączności, to tylko niektóre sprawności niezbędne do bezpiecznego latania śmigłowcem. Osoby ubiegające się o licencję lotniczą muszą więc wykazać się olbrzymią wiedzą – opowiada nasz rozmówca z firmy AP-Aviation Alojzy Bylok.

Oczywiście wiedza to nie wszystko. Aby móc ją wykorzystać, kandydat na pilota musi być zdolny do wykorzystywania jej w praktyce. Dlatego żeby w ogóle zastanawiać się nad możliwością nauki latania, trzeba przejść pozytywnie badania lotniczo-lekarskie.

Szkolenie praktyczne na licencję pilota

Kolejnym, nie mniej ważnym etapem szkolenia na pilota jest kurs praktyczny. Szkolenie na maszynie obejmuje co najmniej 45 godzin, z czego 10 to samodzielny lot pod okiem instruktora. Osoba ubiegająca się o licencję turystyczną na śmigłowiec musi pokonać samodzielnie przynajmniej 100 mil morskich.

Nauka latania w dużej mierze przypomina naukę jazdy samochodem. Każdy, kto może pochwalić się prawem jazdy, zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w procesie szkolenia odgrywał instruktor oraz sam samochód. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do nauki latania. Czas spędzony z instruktorem na zapewnić ci nie tylko pozytywne przejście egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, ale też zagwarantować poczucie pewności za sterami. Dlatego szukając kursu na licencję śmigłowcową, wybierz Ośrodek Szkolenia Lotniczego o ugruntowanej renomie, który może pochwalić się najwyższej jakości sprzętem, doświadczoną kadrą i posiada autoryzację ULC.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz