Materiał Partnera

Rola systemów informatycznych w medycynie

Rola systemów informatycznych w medycynie
Systemy informatyczne otaczają nas zewsząd i coraz trudniej jest wyobrazić sobie funkcjonowanie urzędów czy instytucji publicznych bez odpowiednich systemów informatycznych. Nie tylko ułatwiają, przyspieszają i usprawniają one pracę pracowników instytucji, lecz również dzięki nim mamy dostęp do osobistych danych i wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Systemy informatyczne pełnią niemniej ważną rolę w medycynie.

Systemy informatyczne w medycynie pełnią różnorakie role. Usprawniają funkcjonowanie placówek medycznych, wpływając na lepszą współpracę lekarzy, pacjentów oraz personelu pomocniczego. Urządzenia do diagnostyki oraz terapii medycznej są również coraz częściej skomputeryzowane i wyposażone w specjalistyczne programy informatyczne. W końcu omawiane systemy służą także przetwarzaniu i analizie danych medycznych. Inne systemy używane są w prywatnych gabinetach, inne w sieci szpitali, placówek czy publicznych zakładach zdrowotnych. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie role pełnią.

Dla małych przychodni

Część systemów informatycznych przeznaczona jest dla indywidualnych praktyk lekarskich. Są one mniej rozbudowane i skomplikowane technicznie, jednak nadal stanowią ogromne ułatwienie w codziennej pracy lekarza. Dzięki nim, będzie on mógł wypełnić medyczne formularze online w sposób szybki i intuicyjny. Formularze te nie różnią się niczym od ich papierowych wersji, a ich uzupełnienie jest proste i sprawne. Programy takie posiadają także funkcję gromadzenia w pamięci wszystkich już wypełnionych formularzy, dzięki czemu lekarz w każdej chwili i z dowolnego komputera ma dostęp do historii choroby swoich pacjentów oraz zlecanych badań. Ponadto, dzięki systemom informatycznym, stosowanym w medycynie, wystawianie recept jest mniej problematyczne; w trakcie ich wypisywania bowiem uruchomiony zostaje automatyczny katalog leków oraz system podpowiedzi, zawierający informacje o poziomach refundacji, dostępności oraz wskazaniach do stosowania danego preparatu. Dodatkowym plusem jest wbudowana w program wyszukiwarka terminologii medycznej oraz możliwość samodzielnego skonfigurowania części ustawień. Jedną z bardziej renomowanych firm informatycznych, dostarczających oprogramowanie dla gabinetów medycznych,  jest Biuro Informatyczne Krzysztofa Sulichy, działające na polskim rynku od 1999 roku.   

Dla większych placówek                                                            

Nieco inne systemy informatyczne stosowane są w większych placówkach medycznych. Tego typu systemy bowiem stawiają na kompleksowość obsługi całości placówki lub ich sieci. Nadają się zarówno do placówek prywatnych, jak i państwowych, gdyż posiadają odpowiednie funkcje, pozwalające w prosty sposób rozliczyć się z NFZ oraz podsumować zakontraktowane świadczenia. Umożliwiają ponadto prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, obsługę wizyt pacjentów, wystawianie recept oraz skierowań i sporządzanie dokumentów finansowych, a także tworzenie cenników, pakietów oraz abonamentów.

Na koniec warto wspomnieć, iż omawiane systemy informatyczne są także ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, gdyż umożliwiają rejestrację on-line i dają dostęp do wyników badań.      

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz