Artykuł sponsorowany

Rola psychiatry w leczeniu uzależnień

Rola psychiatry w leczeniu uzależnień

Terapia uzależnień ma na celu wspomóc pacjenta w walce z alkoholizmem, narkomanią, zakupoholizmem oraz innymi nałogami. Leczeniu mogą podlegać wszystkie uzależnienia bez względu na charakter oraz motywacje pacjenta. Bez względu na to co jest przedmiotem uzależnienia, leczenie w każdym przypadku przebiega bardzo podobnie. Sprawdźmy, na czym polega terapia uzależnień i jakie są jej etapy.

Uzależnienia – informacje ogólne

Terapia uzależnień to powszechna forma terapii, które może obejmować zarówno bardzo młode, jak i dojrzałe osoby. Na terapię bardzo często zgłaszają rodzice dzieci, które wykazują oznaki uzależnienia od komputera i Internetu. Starsze osoby zmagają się natomiast z uzależnieniem od alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz hazardu. W rzeczywistości można uzależnić się od wszystkiego; bez względu na to co jest przedmiotem uzależnienia, problemy należy zawsze traktować poważnie. Uzależnienie dotyka nie tylko uzależnionego, ale i całego jego otoczenia. Najbardziej wyrazistym przykładem jest alkoholizm, które odbija się na zdrowiu fizycznym człowieka, jego psychice, ale także psychice osób, które są złączone więzami rodzinnymi albo przyjacielskimi z uzależnionym. Jeden z przykładów negatywnego wpływu alkoholizmu na funkcjonowanie rodziny jest tzw. Syndrom DDA (dorosłego dziecka alkoholika).

Jak wygląda terapia uzależnień?

Terapia uzależnień obejmuje kilka oddziaływań m.in.

  • Uczenie pacjenta korzystnych dla zdrowia zachowań i postaw

  • Terapia skoncentrowana na odnajdywaniu rozwiązań problemów

  • Psychoterapia Grupowa

  • Psychoedukacja

  • Psychoterapia Indywidualną

Psychoterapia grupowa jest bardzo ważnym elementem, ale mija zazwyczaj sporo czasu zanim pacjent w pełni otworzy się i zdecyduje opowiedzieć o własnych traumach, historii nałogu oraz konsekwencji uzależnienia. Wiele osób preferuje tryb terapii indywidualnej, który opiera się na interakcji między psychiatrą a pacjentem. Aby terapia przyniosła oczekiwany skutek pacjent, musi mieć pełne zaufanie do swojego lekarza.

Wybierając lekarza psychiatrę warto sprawdzić, czy leczenie uzależnień wchodzi w zakres jego specjalności. Cześć lekarzy psychiatrów specjalizuje się w leczeniu uzależnień od alkoholu, np. Andrzej Wilk specjalista psychiatra. Inni oferują zaawansowaną terapię dla osób zaburzeniami odżywiania. Jeszcze inni leczą ogólne patologie z zakresu zdrowia psychicznego. Skorzystanie z usług psychiatry, który posiada doświadczenie w leczeniu nałogów i na tym koncentruje swoją praktykę lekarską, jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta który potrzebuje gruntownej terapii i chcę szybko wyjść z nałogu.

Opracowanie:
Dębica, Legionów Polskich 6
tel. 17 250 22 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz