Materiał Partnera

Rola ogrzewania w hodowli zwierząt

Rola ogrzewania w hodowli zwierząt
Każdy hodowca wie, że do zapewnienia zwierzętom właściwych warunków do życia wymagana jest nie tylko odpowiednio duża przestrzeń oraz dobór właściwej paszy i odżywek, ale również utrzymanie sprzyjającej temperatury. Oziębienie lub przegrzanie pomieszczeń hodowlanych może mieć znaczący, negatywny wpływ na zdrowie zwierząt, a w przypadku młodych – również na ich prawidłowy wzrost. W nowoczesnych hodowlach stosuje się różne systemy ogrzewania – w zależności od potrzeb promienniki podczerwieni bądź nagrzewnice z otwartą, bądź też coraz częściej z zamkniętą komorą spalania.

Zdrowie

Odpowiednia temperatura jest niezbędna do tego, by zwierzęta w hodowli pozostały zdrowe. Tyczy się to szczególnie młodych – piskląt, prosiąt, cielaków, źrebaków i innych. Wysoka temperatura zapobiega rozwojowi chorób, zastępuje mechanizm termoregulacji, który na wczesnym etapie życia zwierząt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Stymuluje również prawidłowy metabolizm, dzięki temu młode rozwijają się prawidłowo. Kiedy w klatkach jest zbyt zimno, zwierzęta spożywają więcej pokarmu, który jest przekształcany w tkankę tłuszczową, służącą do zmniejszenia deficytu cieplnego organizmu – tymczasem tkanki kostne i mięśniowe rozwijają się w spowolnionym tempie. Zwiększenie temperatury do odpowiedniej pozwala uniknąć tego problemu i zmniejszyć zapotrzebowanie na karmy i odżywki. Odpowiedni poziom ciepła ułatwia gojenie ewentualnych ran oraz przyspiesza regenerację mięśni, co jest istotne np. w przypadku hodowli koni.

Bezpieczeństwo

Niektóre urządzenia stosowane w ogrzewaniu hodowli drobiu nazywa się potocznie „kwokami”. Nazwa ta jest uzasadniona, gdyż stwierdzono, że pisklęta chowane w klatkach ogrzewanych za pomocą kwok są znacznie spokojniejsze i doświadczają mniej stresów. Zbyt duży poziom zestresowania może być przyczyną rozwoju chorób i większej śmiertelności wśród młodych. Zastosowanie odpowiedniego ogrzewania pozwala również uniknąć nieszczęśliwych wypadków. W hodowlach trzody zdarzają się sytuacje, kiedy maciora nieumyślnie zgniata swoje potomstwo – dzięki zastosowaniu ogrzewania młode mogą zostać odstawione od matki bez obaw o ich prawidłowy rozwój.

Szeroki wybór wysokiej jakoś urządzeń grzewczych spełniających najsurowsze normy znajdziemy w ofercie firmy Elite Thermo Polska. Produkty firmy, w tym nagrzewnice i promienniki ciepła, znajdą zastosowanie w hodowli drobiu, trzody chlewnej, koni, bydła oraz zwierząt domowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz