Artykuł sponsorowany

Rola i znaczenie tarcz w treningu bokserskim

Rola i znaczenie tarcz w treningu bokserskim

Tarcze trenerskie to jedne z najpopularniejszych akcesoriów treningowych wykorzystywanych w sporcie. Obok worków bokserskich i gruszek używa się ich niezwykle często nie tylko podczas treningów bokserskich, ale także innych uderzanych stylów. Korzystają z nich także osoby, które nie trenują sportów walki, a chcą popracować nad swoją kondycją i wytrzymałością. Popularność tarcz wynika m.in. z ich jednej, bardzo ważnej cechy – tarcze to akcesoria mobilne.

Tarcz trenerskich używa się do ćwiczenia techniki uderzeń oraz zwiększania siły zadawanych ciosów. Są również doskonałym narzędziem do poprawy celności, koordynacji ruchowej, pozwalają pracować nad wyczuciem dystansu oraz wzmocnić ogólną wydolność organizmu. Tarcz trenerskich używa się przede wszystkim podczas ćwiczeń w parach, chociaż te większe modele pozwalają na zamocowanie ich np. pod ścianą i ćwiczenia pojedynczo. Trening z partnerem lub trenerem trzymającym tarcze pozwala na bardziej efektywną pracę nad precyzją ciosów i płynną kombinację elementów ofensywnych i defensywnych. Dzięki niemu można symulować warunki walki, ćwicząc rozmaite akcje i odwzorowując konkretne sytuacje, do jakich dochodzi podczas pojedynków.

„Tarczowanie” jest jednym z podstawowych i bardzo skutecznych form treningów dla fighterów, które świetnie się sprawdza zarówno u początkujących zawodników, którzy nie są jeszcze gotowi na sparing z przeciwnikiem, jak i u zaawansowanych, którzy pragną dopracować poszczególne techniki i przećwiczyć akcje i kombinacje ciosów. Chociaż mają charakter uniwersalny i można je skutecznie stosować na treningach różnych sportów walki i systemów samoobrony, ich odpowiedni dobór pod kątem konkretnych celów treningowych znacząco zwiększa efektywność ćwiczeń i progres w sporcie.

Rodzaje tarcz trenerskich

Producenci oferują tarcze wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej, z wielowarstwową wyściółką zapewniającą odpowiednią amortyzację ciosów. Do wypełnień używa się materiałów o różnej gęstości i wadze, najczęściej lateksu, poliuretanu czy pianki EVA. Tarcza, jej rozmiar i waga powinna być odpowiednio dobierana przede wszystkim pod kątem celów treningowych – tłumaczy przedstawiciel sklepu ze sprzętem bokserskim Leone.


Najczęściej stosuje się następujące rodzaje tarcz:

  • tarcze bokserskie typu „Power Punch” – przeważnie okrągłe tarcze niewielkich rozmiarów, o bardzo mocnym wypełnieniu pozwalającym na amortyzację silnych uderzeń. Stosowane przede wszystkim do rozwijania siły uderzeń pięścią;
  • tarcze mini, zwane potocznie „łapami trenera” – bardzo małe i bardzo lekkie tarcze, służące do treningu technicznego. Umożliwiają doskonalenie szybkości i precyzji uderzeń, koordynacji oraz ćwiczenia poszczególnych akcji i dłuższych kombinacji ciosów. Zakładane są na obie dłonie tarczującego,  mogą mieć konstrukcję o prostym lub wygiętym profilu. Polecane głównie dla zaawansowanych fighterów;
  • tarcze typu flex mitts, nazywane packami – podobnie jak łapy trenera, służą do ćwiczenia celności i techniki wyprowadzanych ciosów, poprawy timingu uderzania. Same tarcze są bardzo lekkie i umieszczone na trzonach z PVC. Dzięki takiej konstrukcji tarczujący ma wydłużony zasięg, co sprawdza się w przypadku pracy nie tylko nad atakiem, ale także nad unikami, zbijaniem ciosów i innymi elementami defensywy. Elastyczna struktura samych trzonów sprawia, że energia uderzeń jest dobrze pochłaniana, łokcie i nadgarstki tarczującego nie są tak obciążane, jak w przypadku standardowych tarcz;
  • tajskie tarcze trenerskie, tarcze PAO – średniej wielkości podwójne tarcze proste lub profilowane, zakładane na przedramiona, umożliwiające trening uderzeń pięściami, łokciami, kolanami, nogami. Służą zarówno do pracy nad precyzją jak i siłą uderzeń oraz kopnięć;
  • największe, pojedynczo stosowane tarcze (tzw. walizki), przeznaczone przede wszystkim do ćwiczenia kopnięć. Mają od dwóch do czterech uchwytów, są ciężkie i doskonale amortyzują uderzenia, dzięki czemu są skutecznym narzędziem do rozwijania siły i dynamiki kopnięć.

Na salach treningowych można się zetknąć również z innymi metodami tarczowania, w których profesjonalne tarcze treningowe zastępuje się innymi akcesoriami. Trenerzy powszechnie wykorzystują kijki treningowe (tzw. makarony), które dobrze się sprawdzają jako alternatywa dla tarcz flex mitt, a także ochraniacze na korpus albo chociażby własne rękawice. Mówi się, że pierwsi tarczujący na treningach używali do tego własnych kapci. Na szczęście obecnie asortyment tarcz treningowych jest na tyle szeroki, że z powodzeniem można wybrać sprzęt doskonale dostosowany do konkretnych celów treningowych i nie ma konieczności korzystania z prowizorycznych rozwiązań.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz