Artykuł sponsorowany

Rola i właściwości skraplaczy w klimatyzacji

Rola i właściwości skraplaczy w klimatyzacji

Klimatyzacja to bardzo istotny element wyposażenia budynków i domów. Pozwala ona schłodzić powietrze w domu w okresie letnim, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie. Jednak systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne to dość skomplikowane instalacje, składające się z wielu podzespołów – a jednym z najważniejszych z nich jest skraplacz. Jaka jest jego rola w instalacji klimatyzacyjnej?

Po co w klimatyzacji skraplacz?

Skraplacze, nazywane także kondensatorami lub chłodnicami, to niezwykle istotne elementy wchodzące w skład instalacji. Ich konstrukcja zapewnia dużą powierzchnię chłodzenia oraz dobry przepływ ciepłego powietrza w jego obrębie – wyglądem przypominają zresztą nieco chłodnice samochodowe (które mają też podobną rolę w klimatyzacji samochodowej). Natomiast ich główną rolą jest rozprowadzenie ciepła do reszty instalacji, które to ciepło pobierane jest wcześniej z przegrzania czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy jest natomiast schładzany i skraplany (stąd nazwa – skraplacz). Jego działanie zostanie dokładnie wyjaśnione w dalszej części artykułu. Dystrybucją skraplaczy zajmują się firmy oferujące montaż i systemy klimatyzacyjne, na przykład wrocławska firma Akszer.

Budowa radiatora

Głównym elementem skraplaczy jest odpowiedzialny za wymianę ciepła radiator. Jednak aby spełniał swoją funkcję, musi być zbudowany z materiału, który przewodzi ciepło – najlepiej z aluminium. Jest to jednak pewien kompromis, ponieważ aluminium nie jest odporne na korozję, a w przypadku skraplacza może się to zdarzyć. Jest to jednak jedyna wada tych urządzeń, a korozji można bardzo łatwo zapobiec – wystarczy jedynie regularnie doglądać, czy na radiator nie dostała się ciecz i należy zachowywać jego czystość. Zwłaszcza że wszelkie zanieczyszczenia ograniczają przepływ powietrza, a tym samym zmniejszają jego skuteczność.

Zasada działania skraplacza w klimatyzacji

Sposób funkcjonowania kondensatora klimatyzacji polega na wtłaczaniu do jego wnętrza gorącego środka chłodniczego w stanie gazowym o temperaturze około 50 – 70 stopni Celsjusza. Ciepło jest z niego pobierane za pośrednictwem przewodów rurkowych oraz płytek z radiatora kondensatora. Zimne powietrze z zewnątrz trafia do skraplacza i łączy się z obecnym w jego wnętrzu gorącym powietrzem, co powoduje ochłodzenie środka chłodniczego w postaci gazowej. Środek chłodniczy przy udziale odpowiedniej temperatury oraz wysokiego ciśnienia ulega skropleniu, zmieniając swój stan skupienia z gazowego na płynny. W postaci cieczy ulega następnie odprowadzeniu z kondensatora na zewnątrz. Jak więc widać, nie jest to takie znowu proste urządzenie – jednak jego działanie i znaczenie dla 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz