Artykuł sponsorowany

Rola elektroniki we współczesnych samochodach

Rola elektroniki we współczesnych samochodach

Nowoczesne samochody w niczym nie przypominają swoich prototypów. Mimo że pierwsze pojazdy mechaniczne były krokiem milowym w dziejach motoryzacji, to szybki postęp techniczny sprawił, że najnowsze modele są nieporównywalnie szybsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze w obsłudze oraz zdecydowanie wygodniejsze. Odpowiada za to między innymi elektronika zamontowana dziś w każdym samochodzie opuszczającym fabrykę.

Elektronika samochodowa – do czego służy i jakie ma zalety?

Niektórzy doświadczeni kierowcy jak ognia unikają pojazdów, w których za działanie większości podzespołów odpowiada elektronika. Jednak innowacyjne rozwiązania zapewniają, że mechanizmy takich aut są mniej podatne na awarie.

To prawda, że elektronika samochodowa wyręcza kierowców w wielu czynnościach podczas kierowania pojazdem. Dzięki niej prowadzenie samochodu jest bardzo komfortowe. Oprócz tego jej zastosowanie w autach sprawiło, że stały się one przyjaźniejsze dla środowiska. Sterowanie wtryskiem paliwa to gwarancja spalania paliwa na najniższym możliwym poziomie. Tym sposobem samochody stały się również mniej kosztowne w utrzymaniu.

Elektronika zwiększa także bezpieczeństwo jazdy. To właśnie ona sprawuje nadzór nad działaniem poduszek powietrznych, systemu ESP oraz wspomaga układ ABS.

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma elektronika samochodowa zamontowana w ich autach. Jednym z jej zadań jest kontrolowanie pracy samego silnika. Odpowiada również za pracę mechanizmu przenoszenia napędu. Elektronika samochodowa jest dziś montowana we wszystkich nowoczesnych pojazdach, gdyż zwiększa zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy samochodem” – wyjaśnia ekspert z serwisu samochodowego Auto-Trans w Lublinie.

Co jeszcze ułatwia elektronika w nowoczesnym samochodzie?

Do elektroniki samochodowej zalicza się też komputery pokładowe. Urządzenia takie znacznie ułatwiają szybkie zdiagnozowanie potencjalnej usterki. Diagnostyka komputerowa samochodu to nic innego jak jego podpięcie do warsztatowego komputera – dzięki tak prostej procedurze fachowiec jest w stanie w kilka chwil zlokalizować awarię.

Elektronika ułatwia kontrolowanie prędkości jazdy, co jest efektem wykorzystania tempomatu. Natomiast wspierając układy sterowania, ułatwia parkowanie.

Trzeba pamiętać o tym, że naprawa elektroniki samochodowej nie powinna być przeprowadzana na własną rękę. Ten delikatny układ należy powierzyć jedynie specjalistom, którzy specjalizują się w usuwaniu jego usterek. W przeciwnym razie może dojść do poważniejszej awarii wiążącej się z mniejszym bezpieczeństwem, wydajnością auta i obniżonym komfortem w czasie jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz