Artykuł sponsorowany

Rodzaje żywic epoksydowych

Rodzaje żywic epoksydowych

Żywice epoksydowe to szeroka grupa jedno- i dwuskładnikowych żywic syntetycznych, które wykorzystuje się do przygotowywania tworzyw sztucznych, najczęściej na potrzeby branży budowlanej i wykończeniowej, ale również do tworzenia biżuterii, dekoracji, a nawet mebli. Wyroby z żywicy przybierają ostateczną formę po usieciowieniu. Profesjonaliści korzystają z żywic w postaci ciekłej; podczas rozrabiania mogą zabawiać je na rozmaite kolory.

Niezwykła przyczepność żywic epoksydowych sprawia, że bywają stosowane w funkcji klejów i dodatków do farb. W naszym artykule skupimy się jednak na tych żywicach, które służą jako główny surowiec do wykonywania rozmaitych elementów aranżacyjnych w pomieszczeniach.

Żywice epoksydowe do posadzek

O żywicach epoksydowych najczęściej mówimy w kontekście wykańczania podłóg, gdzie dzielimy je na cienko- i grubowarstwowe. Żywica epoksydowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem do pracy – montaż posadzki grubowarstwowej polega na wylaniu ciekłego materiału na podłogę, przy czym większość fachowców korzysta z żywic samopoziomujących. Żywice cienkowarstwowe można nakładać na posadzki tradycyjną metodą malarską, co oznacza, że z wykonaniem tego zadania poradzi sobie każdy. Posadzki żywiczne są idealnie gładkie, nie mają fug i mogą przybierać rozmaite barwy, co czyni z nich niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla wnętrz mieszkalnych. Grubowarstwowe posadzki z żywicy częściej stosowane są w zakładach przemysłowych, gdzie chronią betonowe stropy przed uszkodzeniami mechanicznymi i redukują pylenie.

Żywice epoksydowe do drewnianych mebli

Żywice epoksydowe do zalewania drewna tworzą wokół surowca wytrzymałą mechanicznie warstwę zabezpieczającą o wysokich walorach estetycznych. W zależności od pożądanych efektów rzemieślnik może sięgnąć po żywicę bezbarwną lub barwioną, kryjącą lub krystaliczną. Bezbarwna, krystaliczna żywica podkreśla wygląd naturalnego surowca, dlatego doskonale sprawdza się podczas tworzenia stolików z litego drewna – przygotowany w ten sposób blat zachwyca słojami wyraźnie widocznymi spod lśniącej warstwy laminatu. Sęki i długie pęknięcia, które w przemyśle meblarskim zwykle uznaje się za wady drewna, można wypełnić barwioną, kryjącą żywicą np. o błękitnej barwie; w ten sposób powstają modne w ostatnim czasie stoliki rzeczne (EPOXY RIVER TABLE).

Zainteresował cię pomysł wykorzystania żywicy epoksydowej w produkcji mebli? Koniecznie zapoznaj się z przykładowymi realizacjami WOODEN CREATIONS EPOXY. W pracowni powstają oryginalne stoliki kawowe i konsole na zamówienie, które cieszą się zainteresowaniem polskich i zagranicznych klientów. Stolik drewniany z żywicą epoksydową może być wspaniałą ozdobą również twojego salonu lub sypialni.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz