Artykuł sponsorowany

Rodzaje zestawów głośnikowych

Rodzaje zestawów głośnikowych
Sercem dobrego sprzętu do odtwarzania muzyki są zestawy głośnikowe. Dobrymi głośnikami w swoim zestawie kina domowego nie pogardzi również i kinomaniak. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się dźwięk wielokanałowy. Na przykładzie typowego zestawu audio w systemie dźwięku przestrzennego, zaprezentujemy Wam rodzaje poszczególnych głośników oraz opiszemy ich role.

Im więcej głośników, tym lepiej

Obecnie coraz więcej osób, które decydują się na zakup nowego sprzętu, staje przed wyborem kino domowe czy zestaw stereo? I coraz częściej wybierają one tę pierwszą opcję. Dlatego podstawowe rodzaje głośników opiszemy na przykładzie zestawu audio do kina domowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Audiosfera:

W skład zestawu audio do kina domowego muszą wchodzić co najmniej trzy głośniki. Im więcej głośników, tym większe są bowiem doznania słuchowe. Jeśli zatem ktoś, w momencie wybierania sprzętu, dysponuje odpowiednim funduszem, to zdecydowanie warto, aby zaopatrzył się w więcej niż trzy głośniki. Wówczas wrażenie surround, czyli otaczającego nas zewsząd dźwięku, będzie głębsze. Zaś muzyka opatrzona wokalem bądź podkład muzyczny w filmie dostarczy mnóstwa wrażeń.

Rodzaje zestawów głośnikowych

W podstawowy zestaw surround wchodzą: kolumny podłogowe, kolumna centralna, kolumny podstawkowe oraz subwoofer. Kolumna to zestaw głośników ustawionych w linii i umieszczonych w specjalnej obudowie. Kolumna podłogowa stanowi najważniejszy element całego systemu. Odpowiada ona za odtwarzanie dźwięku zarówno lewego, jak i prawego kanału przedniego. Ponadto, co istotne dla melomanów, można używać jej jako samodzielnego zestawu do odtwarzania w systemie stereo. Warto ustawić je tak, aby słuchacz lub widz miał je na wprost po obu stronach ściany. Kolumna centralna zaś powinna znaleźć się pomiędzy kolumnami podłogowymi. Ten system głośników jest odpowiedzialny za kanał z wokalem w muzyce oraz dialogami w filmie. Kolumny podstawkowe z kolei to system głośników, który można używać zamiennie z kolumnami podłogowymi. Szczególnie sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach bądź mieszkaniach. Zapewnią bowiem lepszą emisję dźwięku, jednocześnie nie zakłócając spokoju osób, przebywających w pomieszczeniach obok lub sąsiadów zza ściany. Swoim wyglądem przypominają wiszące, ścienne zestawy głośnikowe. Przy czym zamiast wisieć – stoją na specjalnych podstawkach, co z kolei umożliwia swobodne ich przemieszczanie.

Na koniec subwoofer, czyli głośnik, który przetwarza najniższe pasmo częstotliwości dźwięku. Pośród subwooferów wyróżniamy dwa rodzaje – pasywny i aktywny. Subwoofer pasywny różni się od aktywnego tym, że nie posiada własnego systemu regulacji. Zdecydowanie lepszy jest subwoofer aktywny, gdyż mając ten głośnik w zestawie, można regulować natężenie niskich dźwięków według potrzeb. Subwoofer aktywny, podobnie jak kolumny podstawkowe, szczególnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Nie będzie ani zniekształcał dźwięku ani narażał sąsiadów właściciela na niepożądane hałasy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz