Materiał Partnera

Rodzaje zabezpieczeń dla energetyki przemysłowej i zawodowej

Rodzaje zabezpieczeń dla energetyki przemysłowej i zawodowej

Energetyka to sektor obarczony różnymi zagrożeniami. Wszystkie systemy działające w obrębie tej dziedziny muszą odznaczać się niezawodnością i gwarantować najwyższy stopień bezpieczeństwa. W tym celu warto więc zainwestować w profesjonalne systemy zabezpieczeń. Czym się one charakteryzują i w jaki sposób wykorzystywać pełnię ich możliwości? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zabezpieczenia iZAZ – charakterystyka

Jednym z bardziej rekomendowanych systemów jest seria urządzeń iZAZ. Wpisują się one w charakterystykę specjalistycznej automatyki zabezpieczeniowej, która obejmuje większość elementów systemu elektroenergetycznego na zróżnicowanym poziomie napięć. Sprzęt tego typu minimalizuje ryzyko nieselektywnego wyłączenia. Co ważne, nowoczesna konstrukcja urządzeń uwzględnia wymagania standardów protokołu IEC 61850.

Urządzenia zabezpieczające iZAZ można dopasować nie tylko do specyfiki danego obiektu przemysłowego, ale także do spersonalizowanych wymagań użytkowników finalnych. Mają one rozbudowaną bibliotekę funkcji zabezpieczeniowych. Wyposażono je ponadto w specjalne układy diagnostyczne i pomiarowe, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność.

Sprzęt wykonano w oparciu o jednorodną platformę programową, która gwarantuje szybkie i selektywne wykrywanie zakłóceń w obrębie zabezpieczanego obiektu i wykonywanej przez niego pracy. Dzięki urządzeniom iZAZ w razie awarii możliwa jest szybka reakcja na wyłączenie układu poprzez odpowiednie sterowanie awaryjne. Możliwa jest również ścisła współpraca z zewnętrznymi układami sygnalizacji i rejestracji.

Typy i parametry urządzeń iZAZ

Do przykładowych urządzeń wchodzących do nowoczesnej serii iZAZ zaliczają się poniższe modele.

  • iZAZ100: seria cyfrowych przekaźników zabezpieczeniowych o maksymalnie trzech wejściach pomiarowych. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i niskim poborem mocy. Można je wykorzystywać w prostych układach automatyki zabezpieczeniowej i przemysłowej – wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania rozbudowanych funkcji zabezpieczeniowych.
  • iZAZ200: seria cyfrowych przekaźników zabezpieczeniowych o maksymalnie czterech wejściach pomiarowych. Mają funkcję komunikacji i cechują się zwiększoną precyzją. Sprawdzają się w roli zaawansowanych zabezpieczeń mocowych, prądowych, częstotliwościowych, napięciowych i ziemnozwarciowych.
  • iZAZ300: seria cyfrowych przekaźników zabezpieczeniowych o maksymalnie ośmiu konfigurowalnych wejściach pomiarowych. Sprawdzają się jako profesjonalne i precyzyjne urządzenia przeznaczone do pracy w oszczędnych układach automatyki zabezpieczeniowej silników, małych generatorów oraz transformatorów i linii SN.
  • iZAZ400: wszechstronny zespół zabezpieczeń wraz ze sterownikiem pola. Konstrukcja modułowa pozwala na dostosowanie konfiguracji sprzętowej do wymagań zabezpieczanego obiektu. Kolorowy wyświetlacz i graficzny edytor umożliwiają czytelny sposób realizacji aplikacji.
  • iZAZ600: urządzenie, które daje użytkownikowi maksymalnie 48 kanałów analogowych, 128 wejść dwustanowych oraz 233 wyjścia przekaźnikowe. Stworzono je z myślą o pracy przy generatorach i w blokach generator-transformator.

Gdzie zakupić systemy zabezpieczeń dla energetyki?

W profesjonalne urządzenia, zespoły urządzeń i kompatybilne oprogramowanie komputerowe najlepiej zaopatrzać się bezpośrednio u producenta, który zna potrzeby i problemy rynku. Dobrym wyborem będzie więc firma ZAZ-En. Jest to dostawca uwzględniający trendy rozwojowe w zakresie aparatury automatyki zabezpieczeniowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz