Materiał Partnera

Rodzaje wywrotek i ich zastosowanie

Rodzaje wywrotek i ich zastosowanie

Wywrotki to rodzaj maszyn budowlanych, które przeznaczone są do przewozu niezbędnych materiałów sypkich, typu kruszywo, piasek lub ziemia, a następnie wysypywanie ich w określony obszar. Są to inaczej zwane pojazdy samowyładowcze, ponieważ nie potrzebują innych maszyn, czy koparek, aby wyładować przewożony towar, jednak te w formie naczepy, muszą być ciągnięte przez drugi pojazd, ciągnik. Sprawdź, jakie są rodzaje wywrotek i do czego służą.

Pojazdy czteroosiowe

Duże wywrotki, tzw. wywrotki giganty, posiadają cztery osie i idealnie sprawdzają się w tak naprawdę każdych warunkach. Pojazdy te wykorzystuje się w realizacji stałych transportów materiałów budowlanych, w tym np. kruszyw, sprzętów czy narzędzi. Wywrotki o czterech osiach charakteryzują się bardzo dobrą zdrowotnością, nawet na trudnym terenie. Wywrotki te cechują się także wysokimi wskaźnikami ładowności, które sięgają nawet do ponad dwudziestu ton. Taki samochód może posiadać nawet cztery napędowe mosty, a to daje nam jeszcze lepsze wskaźniki oraz większe możliwości terenowe na bardzo trudnych placach budowy. Pomimo sporych gabarytów, wywrotki czteroosiowe są bardzo wydajne, a nawet wydajniejsze niż na przykład ciągniki siodłowe. Transport wywrotkami tego typu jest również ekonomiczny. Jeśli chcemy zatem coś przetransportować, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, jaką jest np. firma Józef Grzegółka Usługowy przewóz towarów, której specjalizacją jest transport międzynarodowy.

Pojazdy trzyosiowe

Drugim typem wywrotek są pojazdy trzyosiowe. Posiadają one spore możliwości transportowe. Najczęściej wykorzystywane są w pracach budowlanych, jednak koszt eksploatacji pojazdów wyładowczych o trzech osiach jest znacznie większy niż pojazdów o czterech osiach. Moc wywrotek trzyosiowych pozwala na podłączenie pojazdu głównego przyczepy samowyładowczej, co zdecydowanie zwiększa jej możliwości. Zestaw ten jest ciężko sterowalny w jeździe wstecz, jak i na grząskich terenach. Wywrotki posiadające trzy osie, zwiększają także możliwości transportu ciężkiego sprzętu budowlanego. Wystarczy wyposażyć je w naczepę niskopodwoziową.

Pojazdy dwuosiowe

Ostatni rodzaj wywrotek to wywrotki zawierające dwie osie. Są one najmniejsze. Największą ich zaletą jest łatwość dotarcia w każde miejsce, dlatego też idealnie sprawdzają się one w ruchu miejskim bądź na osiedlach oraz trudno dostępnych placach budowy. Posiadają jednak wadę, jaką jest niewielkie możliwości załadunkowe, jednak ciężko, aby mały pojazd miał większe możliwości pod tym względem. W zależności od konkretnego typu, małe wywrotki potrafią przetransportować maksymalnie 10 ton kruszyw. Do tej masy sprzęt idealnie sprawdza się w przewożeniu innych materiałów budowlanych bądź też narzędzi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz