Materiał Partnera

Rodzaje wykładzin podłogowych

Rodzaje wykładzin podłogowych

Jest wiele sposobów na wykończenie podłogi. Do najpopularniejszych należą panele i płytki, a także wykładziny. Oferta wykładzin jest bardzo szeroka, ponieważ różnią się one od siebie m.in. wzorami, kolorami, grubością i właściwościami. To sprawia, że można dopasować je do bardzo wielu pomieszczeń, co jest dużą zaletą. Ale jaką wykładzinę wybrać do swojego domu?

Wykładziny dywanowe    

Wykładziny dywanowe mogą być one wykonane m.in. z wełny, sizalu lub poliamidu. Ich zaletą jest to, że są miękkie, elastyczne i przyjemne w dotyku. Mają one również właściwość tłumienia dźwięku, są też antypoślizgowe. Dzięki nim, pomieszczenie staje się przytulniejsze. Z tych względów wykładziny dywanowe świetnie nadają się zwłaszcza do sypialni lub pokoju dziecięcego. Ich cena nie jest wysoka, a przy odpowiedniej konserwacji mogą być w dobrym stanie przez długi czas.

Wykładziny elastyczne

Najczęstszym materiałem, z którego wykonuje się wykładziny elastyczne, jest PVC. Dzielą się one na jednorodne (szczególnie użyteczne w miejscach publicznych) i niejednorodne (wielowarstwowe, polecane dla domów mieszkalnych). Wykładziny tego typu mogą imitować różnego rodzaju posadzki, dlatego można je wykorzystać w wielu pomieszczeniach. Są miękkie i łatwe w czyszczeniu – wystarczy je odkurzać i przecierać wodą z odrobiną łagodnego detergentu.

Inne właściwości wykładzin

Na stronie internetowej firmy Robin wymienia się wykładziny homo- i heterogeniczne, elektrostatyczne, antypoślizgowe i sportowe. Co znaczą te określenia? Homogeniczność i heterogeniczność to cechy wykładzin elastycznych i oznaczają po prostu jednowarstwowość i wielowarstwowość. Zadaniem wykładzin elektrostatycznych jest odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Wykorzystuje się je np. w salach operacyjnych i komputerowych, laboratoriach oraz pomieszczeniach do produkcji farmaceutycznej. Wykładziny antypoślizgowe, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko upadku. Wykładziny sportowe stosuje się w miejscach, gdzie uprawiana jest aktywność fizyczna, np. koszykówka, piłka ręczna czy fitness. Podłoga tego typu ma zapewnić bezpieczeństwo, komfort i amortyzację w razie upadku. Aby wykładzina dobrze spełniania swoje funkcje, musi być najpierw umiejętnie zamontowana. Często można to zrobić samemu, jednak czasem lepiej zatrudnić fachowca, który zna się na rzeczy
i przeprowadzi montaż szybko oraz profesjonalnie. Dotyczy to zwłaszcza miejsc publicznych, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo wielu osób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz